Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin günlerdir yurt dışına kaçan bir organize suç örgütü liderinin videolarını konuştuğuna dikkat çeken İsmet Özçelik, “Sedat Peker isimli bu kişi Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) gönderdiği video kayıtlarında Türkiye’de birçok kişiyi suçluyor. Bu videolar çok tartışma yarattı. Videolar çok geniş bir kesim tarafından izlenince hedefte olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu önceki akşam bir televizyon kanalına çıktı, hakkındaki iddiaları tek tek yanıtladı. Bakan Soylu çok dikkat çekici açıklamalar yaptı. ‘Operasyonun arkasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) var.’ dedi ve bunu çok net bir şekilde ifade etti. Hedefin kendisi değil, Türkiye olduğunu söyledi. Eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran seçimleri sonrası HDP ile anayasa yapmayı gündem getirdiğini bildirdi. Arkasından da Davutoğlu’nun CHP ile koalisyon yapacağını, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı bir anlamda Beştepe’ye hapsedeceğini ve ABD’nin, Batı’nın politikalarını bu şekilde beraber uygulayacaklarını belirtti. Tabii bu iddialar son derece ciddi. Bakan Soylu ayrıca PKK liderlerinden Karayılan’ın erken seçim istediğini yoksa çok zor durumda kalacaklarını kendi örgüt militanlarına söylediğini dillendirdi. Soylu, uyuşturucu çetelelerinin çökertilmesi konusunda bir mücadele yürüttüklerini, PKK’ya karşı mücadelenin devam ettiğini, hatta Kandil’e yaklaşıldığını bu ortamda videoların gündeme gelmesini de operasyonun bir parçası olarak değerlendirdi. Tabii bu iş bitmiş değil. Öyle gözüküyor ki, video savaşları devam edecek. Bunun nereye gideceğini kestiremiyoruz ancak uluslararası finans kuruluşları da devreye girmiş durumda. Bu kuruluşlar da Türkiye’de erken seçim düğmesine basmış görünüyorlar.” dedi.

TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ SORUNLAR

Türkiye ile Rusya arasında bazı sorunların ortaya çıkmaya başladığını aktaran Özçelik, “Sorunlar zaman zaman çıktı ve sonra da hep çözüldü. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov düzenlediği basın toplantısında Ukrayna’da askeri hassasiyetleri kışkırtmaması konusunda Türkiye’yi uyardıklarını kaydetti. Lavrov, ‘Türk meslektaşlarımızın durumu dikkatlice analiz etmelerini ve Kiev’in militarist duygularını körüklemeyi bırakmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.’ dedi.

Bir başka gelişme ise Türkiye’nin Polonya’ya Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) satışı konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Türkiye, tarihinde ilk kez, NATO ve Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülkeye insansız hava aracı ihraç edecektir.’ bilgisini verdi. Bu konuda henüz Rusya’dan bir açıklama yok ama Rusya ile sorunlar yaşayan bir Polonya’dan bahsediyoruz. Türkiye’nin buraya SİHA satışımdan pek menün olacağı gözükmüyor.” diye konuştu.

İRAN’DA SEÇİM SÜRECİ DEVAM EDİYOR

Gazeteci İsmet Özçelik, İran’da devam eden seçim süreci için de şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanlığı adayları ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. Eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad gibi birçok kişinin adaylığı onaylanmadı. Öte yandan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmayı ihlal eden tüm yaptırımları kaldırmaktan başka seçeneği olmadığını ifade etti. ABD makamlarının İran’a karşı yürüttüğü maksimum baskı politikasının başarısızlığını kabul ettiğini söyleyen Ruhani, ‘ABD yönetiminin yaptırımların başarısız olduğunu itiraf etmesi ülkemiz için yeni bir zaferdir. Bugün Amerikalıların nükleer anlaşmayı ihlal eden tüm yaptırımları kaldırmaktan başka seçeneği yok.’ diyerek bir anlamda meydan okudu ki, bu biraz iç politikaya yönelik olarak değerlendiriliyor.”

BIDEN VE PUTIN CENEVRE’DE İLK KEZ BİR ARAYA GELECEK

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin görüşmesine de değinen Özçelik, “Biden iki ülke ilişkilerinin gerilmesinin ardından üçüncü bir ülkede görüşme teklifi yapmıştı. Bunun ardından Beyaz Saray ve Kremlin’deki ekipler görüşmeye başlamışlardı. Biden 14-15 Haziran tarihlerinde NATO Zirvesi için Avrupa’ya gelecek. Bu zirve sonrası Putin ile Biden’ın 16 Haziran’da Cenevre’de görüşeceği belirtildi. İki lider ilk kez yüz yüze görüşme yapmış olacak. İlişkiler gergin. Hemen toparlanacak gibi gözükmüyor. Fakat ABD’nin ‘Çin’e karşı Avrupa’yı hatta Rusya’yı yanıma çekebilir miyim?’ diye bir çabası var. Belki de bu görüşmeyi bu çerçeve kapsamında daha dikkatli şekilde izlemek gerekiyor.” açıklamasında bulundu.