Xinhua

New York Times kısa süre önce “adı açıklanmayan Amerikalı yetkililere” dayanarak, Çin’in Rusya’nın Ukrayna konusundaki niyetleri ve planlarından önceden haberdar olduğunu iddia etti. Washington Post da Amerikalı yetkililere yaptığı atıfta, Rusya’nın Ukrayna’da askeri operasyonunun başlamasından bu yana Çin’den askeri yardım talebinde bulunduğunu öne sürdü. 

New York’un alıntı yaptığı sözde “adı açıklanmayan yetkililerin” daha sonra Beyaz Saray’ın Ulusal Güvenlik Konseyi üyeleri olduğu ortaya çıktı. Çin’e suç atma girişimlerinde bu haberler Çin’i savaşa razıymış veya örtülü olarak savaşı destekliyor gibi göstermeye çalıştı. Bu haberler, özü itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) hükümetinin Çin’e karşı kasten yürüttüğü yanlış bilgilendirmenin bir parçasıdır. 

ÇİN UKRAYNA’NIN EN BÜYÜK TEK TİCARET ORTAĞI

Çin’e karşı gülünç iddiaları ve yanlış bilgilendirmeyi çürütmek için Beijing yönetiminin Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerini incelemek gerekiyor. Ukrayna’da çatışmadan önce birçoğu genç öğrenci olmak üzere 6 binden fazla Çin vatandaşı vardı. Ukrayna’daki Çin büyükelçiliği 25 Şubat’a kadar Çinlilerin tahliye edilmesi konusunda açıklama yapmadı. Çin, Rusya’nın planını devreye sokacağından haberdar olsaydı, çatışmaların çıkmasını ve vatandaşlarını büyük tehlikeye atmasını beklemek yerine erkenden tahliye işlemlerini başlatırdı. Karşılaştırma yapıldığında, sürekli olarak savaş tehdidi üzerinde duran ve 14 Şubat’ta personelini başkent Kiev’den hızlıca çektiğini ilan eden ABD’nin kendisiydi.

Ekonomik olarak Çin, 2019 yılından bu yana Ukrayna’nın en büyük tek ticaret ortağı olarak kaldı ve Ukrayna, Çin’in tahıl ithalatındaki en önemli kaynaklarından biridir. Çin’in 2021 yılında mısır ithalatının yaklaşık yüzde 30’u Ukrayna’dan geldi. Bu arada, Çin-Avrupa Demir Yolu Ekspres hizmetinin merkezi olarak Ukrayna, aynı zamanda Çin ve Avrupalı ticaret ortaklarını bağlayan bir köprü olarak hizmet ediyor. Çin’in Kuşak Yol İnisiyatifi’nin bir katılımcısı olarak Ukranya, Çin ile finans, enerji, teknoloji ve altyapı dâhil olmak üzere birçok alanda iş birliği anlaşmaları imzaladı. Ukrayna’da önemli ekonomik çıkarları bulunan Çin, Ukrayna’da herhangi bir çatışma görmek istemiyor. 

Birçok Batı medyası, Çin ve Rusya’nın Ortak Bildirisi’nde açıkladıkları gibi stratejik ortaklıklarında “sınırsız” yakın bir ittifak oluşturduğu sonucuna vardı. Ancak bu ifadenin arkasındaki gerçek düşünceyi basitçe görmezden geldiler.

BARIŞ TEŞVİK EDİLMELİ

Ortak Bildiriye göre, bu ortaklık esasen, herhangi bir şekilde askeri yükümlülükten bahsetmeksizin kalkınma konuları ve küresel endişelere yoğunlaşıyor. Gerçekte “sınırsız” ifadesi askeri ittifak anlamına gelmiyor, aksine yüksek düzeyde karşılıklı güven ve karşılıklı çıkara dayanan iş birliği demektir. Buna karşılık NATO’dan Dörtlü Güvenlik Diyaloğu’na (QUAD), AUKUS’tan ikili ittifaklara kadar ABD’nin kendisi askeri ittifaklar veya blokların bir şampiyonudur. ABD’nin, askeri genişleme ve dünya çapında çatışmaları körükleme sicili dikkate alındığında, Çin ve Rusya’yı bir askeri ittifak oluşturmakla suçlaması ne kadar ironiktir!

ABD’nin haksız propagandasının arkasındaki gizli gündem, Çin karşıtı duyguları kışkırtmak, Çin’in konumunu ve barış görüşmelerini destekleme çabalarını çarpıtmak ve sonunda mevcut çatışmaya yol açan NATO’nun pervasız ve sonu gelmeyen genişlemesini kışkırtarak, dünyanın dikkatini ABD’nin krizdeki kirli rolünden başka tarafa çevirmektir. Şimdiye kadar ABD, ateşi körüklemek için askeri yardım sağlamaktan yaptırımlar sopasını kullanmaya kadar her şeyi yaptı, ancak barışı teşvik etmek için çok az çaba gösterdi. Ukrayna krizini Çin’e çamur atmak için bir fırsat olarak gören kimseler, niçin gerginliği düşürmek ve barışı teşvik etmek için gücünü kullanmıyor?