Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sözde “Çin nükleer tehdidi” söylentisini yaymasının, kendi nükleer gücünü pekiştirmeyi amaçladığını açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, ABD Stratejik Komutanlığı Komutanı Charles Richard önceki gün ABD Senatosu’nun ilgili oturumunda yaptığı açıklamada, ABD’nin önünde Çin ve Rusya kaynaklı nükleer caydırıcılık riskinin arttığını, Çin’in önümüzdeki günlerde kendi çıkarlarını elde etmek için nükleer gücünden faydalanabileceğini iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında söz konusu iddiayı reddetti.

Sözcü Zhao Lijian, bazı ABD’li şahsiyetlerin sözde “Çin nükleer tehdidi” yönünde çeşitli senaryolar hazırladığına işaret ederek, bunların önyargılar ve asılsız tahminlerle dolu olduğunu, bu şahsiyetlerin sadece ve sadece yalanlar aracılığıyla ABD Kongresi’nde bütçe karmaşasında kendilerine daha fazla pay kazandırmayı, nihayet, ABD’nin nükleer üstünlüğünü koruyarak pekiştirmeyi hedeflediğini vurguladı.

Zhao Lijian, adı geçen ABD’li yetkilinin aynı oturumda “Çin ve Rusya kaynaklı nükleer tehdit” komplosunu ortaya attıktan sonra, ABD’nin yeni tip nükleer silah geliştirmesi çağrısında bulunduğunu, bu yetkilinin ABD’nin askeri gücünü genişletme niyetinin ortaya çıktığını belirtti.

ABD’nin dünyanın en büyük nükleer tehdidi olduğuna dikkat çeken Çinli Sözcü Zhao Lijian, ABD’nin dünyanın en büyük ve en ileri nükleer silah rezervine sahip olmasına rağmen, yine de nükleer gücünü yenilediğini ve nükleer silah kullanım eşiğini durmadan düşürdüğünü söyledi.

Çinli Sözcü Zhao Lijian, ABD’nin üstlenmesi gereken sorumluluğunu diğer ülkelere dayatmaktan vazgeçmesi, küresel nükleer tehdidinin düşürülmesi ve nükleer silahsızlanmanın hızlandırılması için katkı sağlaması çağrısında bulundu.