Xinhua

Bazı Amerikalı siyasetçiler son zamanlarda, Covid-19’un kaynağını izlemede sözde laboratuvar sızıntısı teorisi üzerinde durarak Çin’i karalama çabalarını artırdı. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus ile Kuveyt’te yaptığı görüşme sırasında Çin’i hedefleyen Covid-19’un kaynağını belirlemede ikinci aşama için tekrar çağrıda bulundu. 

Çin’e karşı bir “suçluluk karinesi” arayışındaki ABD’nin, kaynak belirleme meselesini siyasallaştırmak için DSÖ’yü kendi çıkarlarına kullanma girişimi son derece çirkin. Aslında, DSÖ’nün mart ayında açıkladığı Çin-DSÖ ortak misyonunun kaynak belirleme çalışması raporu, laboratuvar sızıntısı teorisinin fazlasıyla mümkün görünmediğine dair net bir sonuç ortaya koydu.

Oldukça profesyonel olarak kabul edilen -ki öyledir- bilimsel araştırmalar temelinde hazırlanan sonuç ABD tarafından acımasızca gözden düşürüldü. Ne yazık ki, önceki çabaları ve sonuçları hiçe sayan DSÖ, şimdi bu konuyla ilgili farklı bir yaklaşımın işaretini veriyor ve ABD’nin Çin’e karşı kötü niyetli planlarıyla tutarlı bir araştırma odaklı ikinci aşama köken çalışması için bir çalışma planı öneriyor. 

DSÖ’nün başarısızlığı, 73. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) kararının gereklerinden sapması ve ilk aşamadaki ortak araştırma raporunun sonuçları ile tavsiyelerini görmezden gelmesi yüzünden bilim insanları ve uluslararası toplumu serseme çevirdi ve hayal kırıklığına uğrattı. 

Rusya medya kuruluşu Russia Today’in internet sitesinde yakında yayımlanan bir makalede, DSÖ’nün değişen yaklaşımının, “örgütün tutarlı bir şekilde işlevini yere getirmedeki yetersizliği ve Washington’ın dayattığı daha kapsamlı jeopolitik mücadele tarafından enfekte olduğunun ve raydan çıktığının bir belirtisi” olduğu ifade edildi. 

ULUSLARARASI TOPLUM VİRÜSÜN KAYNAĞINI BULMA ÇALIŞMASININ SİYASALLAŞTIRILMASINA KARŞI ÇIKIYOR

Açıkçası, ABD’li siyasetçiler, Çin’e kara çalarak virüse karşı mücadeledeki başarısızlıklarının sorumluluğundan kaçmak istiyor. Bununla birlikte suiistimal etme ve dalavereleri ne kadar karmaşık ve yanıltıcı olursa olsun Amerikalı siyasetçilerin salgını ele alma konusundaki beceriksizlikleri gizlenemez. Şimdi dünyanın en gelişmiş ülkesi tekrar artışa geçen yeni teyit edilmiş vakalar, hastaneye yatışlar ve ölümlerle karşı karşıya bulunuyor. Amerikalı siyasetçiler, medyanın tanımladığı gibi, bu ölümcül virüsü uluslararası şantaj için bir bahaneye dönüştürdüler.

Bağımsız ve egemen bir ülke olarak Çin, virüsün kaynağını bulmayı hedefleyen gerçek bir planı değil, Çin’in itibarını sarsmayı amaçlayan herhangi bir çalışma planını kabul etmeyecek ve kabul edemez. Bu arada, Şimdiye kadar DSÖ’ye mektup gönderen yaklaşık 60 ülke, ilk aşama kaynağını belirleme araştırmasının sonuçlarını kabul ediyor ve virüsün kökeninin bulunmasına ilişkin çalışmanın siyasallaştırılması girişimine karşı çıkıyor. Birçok siyasi lider, uzman ile medya, salgınla mücadelenin ve virüsün kaynağının tespit edilmesi çalışmasının bilime dayanması gerektiğini defalarca vurguladı. 

Virüsün kaynağının belirlenmesini itibarsızlaştırmak yerine iş birliğine, yalan söylemekten ziyade doğruya ve siyasi manipülasyondan daha çok bilime saygı duymaya ihtiyacı vardır. ABD’li siyasetçiler, siyasi numaralarını oynamada hangi platformu kullanırlarsa kullansınlar, Çin’in kalkınmasını kontrol altına almanın imkânsız olduğunun ve bu tür adımlarının sadece gerçek ikiyüzlülüklerini ortaya çıkaracağının farkında olmalılar.