Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yeni Şafak gazetesinin bir araştırma şirketine dayanarak manşet yaptığı habere değinen İsmet Özçelik, “Yapılan araştırmada Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Türkiye için en güvenilmez ülke tabiri ile anılıyor. Gelecek 10 yılda Türkiye’nin önüne çıkabilecek en önemli tehdit de ABD olarak görülüyor. Halk dış politikada ABD ile iş birliği yapılmasını da istemiyor. Türkiye için tehdit oluşturan ülkelerde de yüzde 54,6 ile ABD ilk sıraya yerleşti. Amerika’yı yüzde 51 ile İsrail, yüzde 31 ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), yüzde 30 ile Suudi Arabistan takip ediyor. Yani Türkiye halkı kendisine tehdit gördüğü ülkeler, ABD ve onun ortaları. Ankete katılanlara ‘ABD ile Rusya arasında tercih yapacak olsanız, Türkiye’nin hangi ülke ile ilişkilerini daha fazla geliştirmesini istersiniz?’ sorusuna da sorulmuş ve ankete katılanların yüzde 78,9’u Rusya cevabını verirken, ABD yüzde 21,1’de kalmış. Bu gerçekten Türkiye açısından yepyeni bir durum. Önünüzdeki günlerde Türkiye’nin nereye gideceğini göstermesi açsından da çarpıcı.” dedi.

IRAK’TA PKK-PEŞMERGE GERİLİMİ

Irak’ta son günlerde yaşanan gelişmelere değinen İsmet Özçelik, “Irak’ın kuzeyinde PKK ile Barzani güçleri karşı karşıya geldi. PKK, peşmergeye saldırmaya başladı. Duhok kentinde peşmergeler PKK’lar tarafından pusuya düşürüldü ve çok sayıda peşmerge yaşamını yitirdi. Bu olaydan sonra Barzani çok sert tepki gösterdi hatta intikam yemini etti. Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, terör örgütü PKK’nın saldırısında ölen peşmergelerin aileleri ile görüştü. Barzani, ölen peşmergelerin ailelerine, ‘Şehitlerin taziyesi önce benimdir sonra sizindir. Acı ve hüznünüzü paylaşıyorum. Peşmergeyi şehit ederek bu suçu işleyenler hak ettikleri cezayı alacak.’ ifadesini kullandı. Gelen bilgilerde bölgede çok gergin bir durum olduğu yönünde. PKK ile peşmerge her an karşı karşıya gelebilir. Öte yandan da olaya Türkiye’den de tepki geldi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB), terör örgütü PKK’nın peşmerge güçlerine yönelik gerçekleştirdiği saldırı hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada, ‘Hiçbir kutsalı olmayan, ipini tutanların istek ve arzusuyla kaos üreten ve kan döken PKK/KCK/YPG terör örgütü, Peşmerge güçlerine haince saldırarak bölgenin barışı, huzuru ve istikrarı önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha göstermiştir. PKK/KCK/YPG terör örgütünün bu alçak saldırısı, amacının asla ve asla Kürtleri korumak olmadığının ve onların temsilcisi olamayacağının açık kanıtıdır. Türkiye; bölgemize huzursuzluk, istikrarsızlık, kan ve gözyaşından başka bir şey getirmeyen bu hain ve eli kanlı terör örgütünü tamamen bitirmeye, mücadelesine en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar devam etmeye kararlıdır ve bu konuda komşularıyla iş birliğine hazırdır.’ denildi. Yani Irak merkezi hükümetine gelin bu terör örgütünü beraber bitirelim mesajıdır. “diye konuştu.

RUSYA’DAN DOLAR HAMLESİ

Gazeteci İsmet Özçelik, ABD’nin dolar üzerinden yaptığı operasyonalar için de şunları söyledi:

“Dolar, ABD için vazgeçilmez. ABD’nin dünya hakimiyetinin en önemli etkenlerinden biri, dolar. 5-10 cent’e satılan kâğıtlar 100 dolara satılıyor. Dünyada bundan kârlı bir şey yok. Karşılığı önemli değil. Sıkıştığı an kâğıt basıyor. Şimdi de sanal alemde dolaşıyor. Öte yandan Rusya’yı da dolar üzerinden sıkıştırıyor. Birtakım sistemlerden Rusya’yı çıkarmaya çalışıyor. Rusya da buna karşı doğal olarak önlem alıyor. ABD’nin yöntemlerine zaten Çin de Rusya da karşı çıkıyor. Hem ticarette yerel para birimlerini öne çıkarıyorlar, hem de döviz rezervlerindeki doların payını azaltılıyorlar. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in son olarak, 4 Haziran’da St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu kapsamında, ABD’yi doları silah gibi kullanmakla suçlaması, Rus devletinin önemli stratejilerinden biri olarak tanımlanan ‘dolarsızlaşmayı’ nasıl uygulayabileceğine yönelik tartışmaları tekrar gündeme taşıdı. Putin’e göre, ABD doları bir yaptırım silahı olarak kullanarak ‘bindiği dalı kesiyor’ ve doların güvenilirliğini azaltıyor. Gelinen noktada Rusya’nın ihracatında doların payı 2020’nin son çeyreğinde yüzde 48,6’ya geriledi. Rusya’nın ihracatında doların payı, 2013’te ABD’nin Kırım’ın ilhak edilmesi nedeniyle uygulamaya koyduğu yaptırımlardan önce yüzde 80’in üzerindeydi. Şimdi çok aşağılara doğru inmeye başladı. Rusya Merkez Bankası verilerine göre, Rusya, Avrasya Ekonomik Birliği nezdinde yapılan uluslararası anlaşmalarda ise rublenin payını ise 2013 ila 2019 arasında yüzde 54’ten yüzde 70’e çıkardı. Bu da önümüzdeki dönemlerde dolara karşı yapılacak hamleleri gösteriyor.”