CGTN / Danny Haiphong

Birkaç hafta içinde bütün yeryüzünden atletler Beijing’deki Kış Olimpiyat Oyunlarında yarışacak. Oyunlar dünyanın zor bir dönemine rast geldi. Covid-19 büyük ekonomik ve siyasi istikrarsızlıklara katkıda bulunmaya devam ediyor. Militarizm ve iklim değişikliği insanlığın geleceğini tehdit ediyor. Bu zorluklarla doğrudan yüzleşmek yerine, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi bazı ülkeler Beijing’de yapılacak Kış Olimpiyatlarını siyasileştirmeyi seçti.

Olimpiyatların siyasileştirilmesi birçok biçim aldı akma en önemlisi bu ayın başlarında açıklanan ABD liderliğindeki Oyunların “diplomatik boykotu”dur. Bu boykot Çin’deki hileli ve kanıtlanmamış insan hakları ihlalleri iddiaları temelinde meşrulaştırıldı. Her ikisi de merkezi İstihbarat Örgütü (CIA) ile bağlantılı Ulusal Demokrasi Vakfı tarafından finanse edilen Dünya Uygur Kongresi ve Özgür Tibet için Öğrenciler gibi örgütler boykot kampanyasının öncü güçleri. Bu çabalar ABD Kongresi’nde iki partiden de destek görüyor, bazı Batılı ülkeler de Joe Biden’ı takip ediyor. Açık bir ikiyüzlülükle, 18 ABD yetkilisi, “diplomatik boykotun” ilan edilmesinden kısa bir süre sonra, Oyunlar sırasında Beijing’i ziyaret planları ile birlikte vize için başvurdu.

BATI’DA “DEMOKRATİK’ SİYASİ SİSTEMLERE GÜVEN AZALIYOR

Şimdi Batı medyası, İngiliz gazeteleri The Guardian ve Daily Mail’e göre, Çin’in Oyunlara ev sahipliği yapmasına karşı karalama kampanyalarının bir parçası olarak, Oyunlara katılacak atletlere yönelik kötü gıda kalitesi ve telefonların “izlenmesi” gibi sözde tehditlerin çığırtkanlığını yapıyor. Kış Olimpiyat Oyunlarının siyasileştirilmesi çirkin “emperyal kıskançlığın” bir göstergesi. Batı’da dile getirilmeyen bir gerçek, toplumlarının bir dizi kriz içinde küresel bir prestiji düşüşü yaşıyor olmalarıdır. Bu krizler ekonomik daralma, kitlesel ölümlere neden olan etkisiz salgın kontrol önlemleri ve artan sınıflar arası eşitsizliği içeriyor. Bunun sonucu “demokratik’ siyasi sistemlere sahip olmakla övünen ülkelerde hükümete güvensizliğin hızla artmasıdır.

“Emperyal kıskançlık”, Çin’e hem bir jeopolitik “tehdit” olarak hem de iç sorunlar için bir günah keçisi olarak yaklaşan bir düşmanlık politikasının yan ürünüdür. Böyle bir siyasi yönelimin, Kış Olimpiyatlarını ABD hegemonyasına bir “tehdit” olarak görmesi anlaşılabilir. Çin’in küresel belirsizlik ortamında Oyunlara ev sahipliği yapma kapasitesi çok büyük bir başarıdır. Kış Olimpiyatları bütün dünyadan hem atletler hem de insanlar için Çin’in başarılarını kendilerinin tecrübe etmeleri için bir fırsattır.

Aslında, Kış Olimpiyat Oyunları Çin’in sadece çevresel sürdürülebilirliğe değil, aynı zamanda katılanların sağlığına da bağlılığını ortaya koyan bir dizi gelişmeyi sergileyecek. Oyunlardaki bütün yerlerde güney ve rüzgâr olmak üzere yeşil enerjiden yararlanılacak. Beijing ile Zhangjiakou arasında çalışacak, saatte 350 km’ye kadar hız yapabilen ve 5G canlı yayın stüdyosuna sahip otomatik akıllı bir yüksek hızlı tren hattı Oyunlar için faaliyete geçirildi. Çin ayrıca Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve bütün ilgili taraflarla da, Olimpiyatlara katılanları ve Çin halkını Covid-19 ‘dan koruyacak salgın önlemleri almak için iş birliği yaptı.

BIDEN’IN ONAYLANMA ORANI DÜŞTÜ

Dolayısıyla, ABD müesses nizamını efsane bir “Çin tehdidi” konusunda korku tellallığı yaparken, gerçek şu ki, Çin’in başarılarının ABD’nin kendi kendine açtığı yaralarla büyük bir zıtlık gösteriyor. Ne ABD Kongresi ne de Başkan Joe Biden ülkenin fosil yakıt enerji tüketimini azaltan kapsamlı politikaları uygulamaya koyamadı. ABD’de tek bir hızlı tren hattı bulunmuyor. Çin’in atletlerin cep telefonlarını “izlediği” iddiaları ABD istihbarat örgütlerinin kendi vatandaşları ve hatta Batı’daki sözde müttefiklerinin liderleriyle ilgili veriler üzerinde casusluk yapması gerçeğini saptırıyor.

ABD liderleri kendi sorunlarını Çin’in üzerine yansıttılar ve hegemonik tutkuların ABD halkının ihtiyaçlarından çok daha önemli olduğunu ortaya koydular. ABD yönetiminin yaydığı yanlış Çin korkusunun iki hedefi var; Çin’in başarılarını baltalamak ve dikkatleri ABD siyasetinin ve ekonomik sisteminin başarısızlıklarından başka yöne çekmek. Bu iki hedef te şimdiden başarısız oldu. Biden’ın onaylanma oranı Kış Olimpiyat Oyunları öncesinde düştü. Beijing 2022 Kış Olimpiyatları planlandığı gibi başlamaya ve dünyaya Çin’in ekonomik mucizesi ile yönetişim sistemi hakkında derin bir anlayış vermeye hazır.