Global Times / Xu Keyue & Wang Wenwen

Çinli uzmanlar, G7 ülkeleri ile Çin arasındaki yakın ticari ve ekonomik iş birliği ortaklığı göz önüne alındığında, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) G7 zirvesinde Çin karşıtı bir koro oluşturmasının zor olduğuna dikkati çektiler. Uzmanlar ayrıca, ABD’nin Çin’in küresel ekonomiye sorun oluşturduğu iftirasını reddederek, aksine Çin’in, küresel ekonominin motoru olduğunu vurguladılar.

Reuters’in pazartesi günü verdiği habere göre, Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden’ın, koronavirüs salgını, dünya ekonomisi ve Çin ile ilgili konuları görüşmek için cuma günü sanal toplantıda G7 liderleriyle ilk etkinliğini yapacağını açıkladı. 

Beyaz Saray, “Biden’ın ayrıca, G7’nin toplu rekabetini güçlendirmesi için yatırım yapma ihtiyacını ve Çin’den kaynaklı ekonomik güçlüklerin üstesinden gelmek için küresel kuralları güncellemenin önemini tartışacağını” bildirdi.

KÜRESEL EKONOMİ İÇİN SORUN OLAN ABD

Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nden araştırma görevlisi Zhang Tengjun, Global Times’a verdiği demeçte, G7 ülkeleri ve Çin arasındaki ticari ve ekonomik ortaklık dikkate alındığında, ABD’nin, G7 Zirvesi’nde Çin karşıtı bir koro oluşturmasının zor olduğunu söyledi. Zhang, “Çin, dünya ekonomisine sorun olmaktan ziyade onun bir motorudur. Bu ülkeler, ABD ile güvenlik ortağı olarak kalmaya devam ederken, Çin’den ekonomik faydalar elde etmek istiyorlar. Bu yüzden, bir taraf seçmemeyi tercih ederler.” dedi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın dört yıllık başkanlığının, ABD’nin G7’deki liderlik rolünü tükettiğini ve müttefiklerin ABD’ye olan güveninin aşındığına işaret eden Zhang, “Trump’ın Avrupa’ya uyguladığı gümrük tarifeleri sürüyor ve küresel ekonomi için sorun olan ABD’dir.” ifadesini kullandı.

Başka bir açıdan bakıldığında, yeni Biden yönetiminin, yerel sanayi ve işsizliği hesaba katması gerekiyor, çünkü Biden’ın, Trump’ın uyguladığı gümrük tarifelerini kaldırıp kaldırmayacağı belirsizliğini koruyor. Zhang, Avrupa ülkelerinin, ABD’den bir uzlaşma isteyebileceğine de işaret etti. Reuters’a göre, Trump, ABD’yi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Paris İklim Anlaşması’ndan çekerek, çok taraflı örgütlerle ve gruplarla alay etti.

“ÖNCE AMERİKA” ESKİ ABD YÖNETİMİNİN TEMEL POLİTİKASI

Uzmanlar, “Önce Amerika”nın, eski ABD yönetiminin temel politikası olduğunu söylediler. Bu politik tutumun, mevcut kuralları görmezden gelen ve son birkaç on yılda oluşturulan yakından bağlantılı uluslararası sistemi yok eden düzensiz bir uluslararası model yaratmayı amaçladığı vurgulandı.

Çin Renmin Üniversitesi Uluslararası Çalışmalar Okulu’ndan Doçent Zuo Xiying de Global Times’a, sözde Çin sorununu, ittifak ağı aracılığıyla halletmenin Biden’ın diplomatik çerçevesine uyduğunu söyledi. Zuo, “Biden, ABD’nin Çin ile başa çıkmada, dezavantajlı bir konumda olduğuna inanıyor, ancak bu Batılı ‘demokrasileri’ ikna edebilirse daha kolay yapılabilir.” dedi.

Zuo, ABD ve Batılı müttefiklerinin, Çin’in Batı için bir sorun olduğu konusunda uzlaştığını, ancak Çin’in onlara ne ölçüde sorun çıkardığı ve Çin’den kaynaklı “sorunlarla” nasıl başa edeceği konusunda farklı görüşler bulunduğuna işaret etti.

Zuo şöyle konuştu; “Çin, RCEP ve Çin-AB Kapsamlı Yatırım Anlaşması’nı (CAI) imzalayarak, baskıyı dengelemeye ve hem Japonya hem de AB ile ortak çıkarlar aramaya çalışıyor. Bu yüzden, ABD’nin Çin’den kaynaklı ‘ekonomik sorunlar’ dediği konunun üstesinden gelmek için ABD ile ne kadar iş birliği yapacakları şüphelidir.”

Reuters, G7 liderlerinin Nisan 2020’den bu yana ilk kez bir araya geleceğini, toplantıya İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın ev sahipliği yapacağını bildirdi. G7 ülkeleri, ABD, Fransa, Japonya, Almanya, İtalya, İngiltere ve Kanada’dan oluşuyor.