CGTN / Hannan Hussain

Amerika’ya 20 yıldan bu yana güneyden gelen en büyük göç dalgasında, binlerce kişi Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın göç karşıtı revizyonundaki kazanımlarını test etmek için ABD-Meksika sınırına yığıldı. Bunların arasında, şu anda hükümetin gözetiminde bulunan 15 bin kadar refakatçisiz çocuk, sınır koruma birimlerinin 72 saat içinde barındırılmalarının hızlandırılmasına yönelik yasal yükümlülükleri hakkındaki soruları gündeme getiriyor.

Parti saflarında ise yönetimin bilinen kapasite eksikliklerini gevşek bir şekilde ele alması konusunda daha eleştirel sesler çıkıyor ve İç Güvenlik Bakanını Biden ile kendi göçmenlik yanlısı çabasında çelişkiye sevk ediyor: göçmenler yasal koruma hakkına sahip, ancak ABD sınırı kapanmaya hazır.

Birlikte ele alındığında, Amerika’nın sınırdaki büyük dalgaya hızlı çözüm yaklaşımı, ne mevcut göçmen akınının çıkarlarına hizmet edecek ne de Biden’ın göçmenler gündemini riske sokacaktır. Daha fazla tırmanmayı azaltmanın anahtarı, gelen zorlukların ve bunlarla ilişkili risklerin erken tanımlanmasında yatmaktadır. Biden yönetimi, sınır destek operasyonlarını yönetmek için rakip bir dizi organizasyonla etkileşime girmeye devam ettiği takdirde, önümüzdeki haftalarda hızlı sınır işlemleri muhtemelen bir seraba dönüşecek. Kâr amacı gütmeyen çok sayıdaki tanınmamış kuruluş, ABD sınır koruma birimlerinin tesislerine en son gelenler oldu, ancak savunmasız ailelerle olan bağlantıları, çoğu ek olarak benzer kapasitelerde çalışan Trump dönemi gözaltı merkezleri tarafından doğrudan baltalanıyor. Sadece geçen hafta, yaklaşık bin 200 göçmen bu tür iki aile gözaltı merkezinde tutuldu.

Sonuç olarak, göç yönetimi operasyonlarının türü, bireylerin ve ailelerin alması muhtemel muamelenin kalitesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahip. Biden, ocak ayındaki gözaltı merkezlerine yönelik kararına yeni bir hedef ekleyerek bu endişe verici sürtüşmenin üstesinden gelebilir: ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) tarafından yönetilen göçmen hapishanelerine son verilmesi.

Başkanın ikinci uzun vadeli meydan okuması, Trump’ın kısıtlayıcı Başlık 42 politikasına istenmeyen müracaatıdır. Bu, ABD makamlarının toplu sınır dışı etmesine, iltica durumunu sonlandırmayı uzatmasına ve “gereksiz” seyahat gerekçelerine dayanarak sınırı kapalı tutmasına izin veren bir sınır hükmüdür.

GÖÇMEN HAPİSHANELERİNE SON VERİLMELİ

Washington’a, beklenmedik sınır kapamaları ve beraberindeki Meksika ve Guatemala’daki göç görüşmeleri için siyasi gerekçeler göstermesi için baskı arttıkça, Biden yetkilileri, Covid-19’un yayılmasını önlemek için gerekli olduğunu öne sürerek tartışmalı Başlık 42 politikasına yöneliyor.

Ancak önde gelen halk sağlığı yetkilileri ve CDC uzmanları, Başlık 42’nin virüsün yayılmasıyla pek ilgisi olmadığını kabul ediyorlar. Onlar ayrıca, düzenin nihayetinde halk sağlığı endişelerine değil katı siyasete hizmet edeceğini de açıkça belirttiler.

Bu akla temel bir soruyu getiriyor: Biden yetkililerinin gerçekten iletmek istediği anlatı bu mu?

Kesinlikle değil. Aynı yetkililer aynı zamanda ABD’ye mülteci kabulünü artırmak için büyük bir çabaya öncülük ediyor ve sınır dışı rahatlığını kolaylaştırmak için seçenekleri açıklıyor. Bununla birlikte, ulusal olarak eşitlikçi bir göç sistemini yeniden tesis etmek için tasarlanmış kapsamlı mevzuat, salgının ortasında “daha insancıl göç politikaları” oluşturmak için güçlü bir gerekçedir.

Bu nedenle, Başlık 42 gibi politikaların haksız bir şekilde benimsenmesi, Biden’ın adil göç revizyonunun güvenilirliğine meydan okuyacak ve sağlık kurumları ile Beyaz Saray arasında, bu yıl gelen iki milyon göçmeni kendi başlarına korumaya terk edecek bir ayrılığın altını çizecektir.

Ardından, büyük medya kuruluşlarının sınır tesislerine tam erişimlerine izin verilmediği için, Biden’ın hayran olduğu özgür basınının yan çizmesi riski beliriyor. Milletvekilleri, gözetim avukatları ve muhabirler, ABD Sınır Devriyesinin sınır tesisleriyle ilgili bilgi, koordinasyon ve kanıtlar açısından medyayla paylaşabileceklerini kısıtlayan resmi olmayan düzeni sertçe eleştirdiler.

Capitol Hill’de artan izlenim, Biden yönetiminin olası bir sınır krizine karşı bir zafer anlatısını sürdürmek istediği yönünde. Eğer izlenim başarılı olursa, Biden’ın karşılayamayacağı bir bedelle sonuçlanacaktır: bağımsız gözetim ile göç konusunda kurumlar arası şeffaflık için bir katalizör olarak imajını riske atmak.

Meksika ve Guatemala’da göçün durması açısından yerel destek alabilmek amacıyla, Biden’ın elçilerinin ABD’deki çocuk göçmen tesislerinin yeterliliğe ulaşacağını doğrulayan doğrudan zaman çizelgeleri oluşturması gerektiğini unutmayın. Beyaz Saray’dan en yakın güvence, yeni tesislerin ortaya çıkacağına dair kaba bir tahmindi, ancak varlıkları aylık sınır artışlarını karşılayacak şekilde ölçeklenmedi.

Biden’ın sınır koordinatörü Roberta Jacobson’ın bu hafta Meksikalı ve Guatemalalı yetkililere benzer bir tahmin sunma ihtimali var. Jacobson, Meksikalı yetkilileri, güney sınırına seyahatleri kısıtlamanın esas olarak onların politik çıkarlarına uygun olduğuna ikna etmekte zorlanabilir. Özellikle mevcut akının ardındaki tetik, Meksika değil, ABD içindeki göç karşıtı duyarlılıkta bir değişiklik olduğunda bunun mesuliyeti Washington’a ait olacak.