Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, İngiltere’nin son dönemde uyguladığı dış politika anlayışını değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin ile İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace’ın yaklaşık 20 gün önce çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiğini hatırlatan Mehmet Ali Güller, “İki bakan ABD ile İngiltere arasında uçak gemisi operasyonları ve deniz enerjisi projeksiyonu anlaşmasını uzatma kararı aldı. Bu karar doğrultusunda da geride kalan 20 gün içinde İngiltere’nin kimi hamleler yaptığını görüyoruz. Görüşmeye dair İngiltere’den yapılan açıklamada, bu görüşmenin sonucu olarak İngiltere’nin Hint-Pasifik bölgesine daha çok yoğunlaşacağı, odaklanacağı belirtildi. Bu daha ziyade Biden yönetimi ile birlikte İngiltere’deki yeni dış politik hattın ABD’nin neredeyse bir maşası gibi onun işaret ettiği alanlara Londra’nın daha çok atıldığı bir sürece işaret ediyor. Benzerinin ABD’nin Ukrayna üzerinden Rusya’yı çevrelemeye çalıştığı bahar aylarında savaşı neredeyse kışkırttığı süreçte de olmuştu. İngiltere oralarda Amerikancıdan çok Amerikancı olarak ısrarla Karadeniz’de gemi sokan, Ukrayna’ya yardım gerekçesi diyerek Rusya’yı tahrik eden misyonlar yüklenmişti.” dedi.

İNGİLTERE, AMERİKANCIDAN ÇOK AMERİKANCILIK YAPIYOR

İngiltere’nin bu kez benzerini Çin için yaptığına vurgu yapan Güller, “İngiltere, Güney Çin Denizi’nde Amerikancıdan çok Amerikancılık yaparak buraya yönelmeye çalışıyor. Ben Wallace’ın Hint-Pasifik odaklı yeni stratejiye yönelme şeklindeki açıklamasının ilk işareti oraya bir uçak gemisini gönderme kararını almış olmalarıydı. İki hafta önce duyurulan bu filonun, Güney Çin Denizi’ne girdiğini Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) bildirdi. Kuzey Kore buna çok büyük tepki gösterdi. Öte yandan uçak gemisi ve beraberindeki filo Güney Çin Denizi’ni geçtikten sonra Japonya’ya gidecek ama bir açıklamaya göre de İngiltere iki destroyeri sabitleyerek Güney Çin Denizi’nde bulundurma kararı aldı şeklinde. Hatta önümüzdeki aylarda Almanya’nın da uzun yıllardan sonra ilk defa Güney Çin Denizi’ne bir savaş gemisi gönderme kararı aldığına dair kimi açıklamalar da var. Bu ABD’nin son NATO Zirvesi’nde aldığı karar doğrultusunda Hint-Pasifik bölgesinde Çin’i Güney Çin Denizi üzerinden çevrelemeye yönelik hamlesinden bir devamı.” diye konuştu.

“İNGİLTERE, RUSYA VE ÇİN’E KARŞI AMERİKAN MAŞASI OLARAK HAREKET EDİYOR”

Gazeteci Güller, ABD’nin Çin’i çevrelemeye yönelik faaliyetlerinin nafile olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“ABD’nin Güney Çin Denizi’nde Çin’i kuşatma ve Çin’i etkisizleştirme şansı bulunmuyor. Bu aslında ABD’nin kendi müttefiklerini kontrol altında tutma, onlara liderlik edebilme kapasitesini sahada yansıtma faaliyetinden öte gidecek bir sonuç, şu anda bugünkü veriler buna işaret etmiyor. Fakat bu tip gemilerin Güney Çin Denizi’ne girmesi her zaman bazı potansiyel riskler taşır. Sınır hatlarını zorlayan girişimler sırasında bunu önleme faaliyetleri karşılıklı umulmadık birtakım çatışmalara yol açabilir. Böylesi riskler her zaman var.

İngiltere, Biden ABD Başkanı olduğundan bu yana hem Ukrayna cephesinde Rusya’ya karşı hem Güney Çin Denizi cephesinde Çin’e karşı tam bir Amerikan maşası olarak hareket ediyor. Bunun altının özel olarak çizilmesi gerekiyor.”