CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD Başkanı Biden’ın  Covid-19’un kökenine dair araştırma yapması için istihbarat örgütlerine verdiği 90 günlük süre yakında doluyor. Çin medyasına göre Washington yönetimi siyasi amaçlarına hizmet etmesi için gözünü Wuhan’daki sağlık çalışanları ve yurttaşlara dikti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Covid-19 salgını bahanesiyle Çin’i kuşatma planlarının yeni ayrıntıları ortaya çıktı. Global Times gazetesine konuşan kaynaklar, Washington yönetiminin sözde araştırmalar aracılığıyla Çin’in diplomatik enerjisini tüketmeyi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üzerindeki baskıyı artırmayı, uluslararası kamuoyunu harekete geçirerek Beijing yönetimini itibarsızlaştırmayı hedeflendiğini duyurdu. Kaynaklar bu amaç doğrultusunda ABD yönetiminin salgının ilk kez kayıt altına alındığı Wuhan’a yoğunlaştığını, başta kentte bulunan sağlık ve biyoloji çalışanları ile kısıtlamayı tecrübe eden kişilere ulaşmak istediğinin altını çizdi.

ABD Başkanı Joe Biden, istihbarat örgütlerine yeni tip koronavirüsün laboratuar kazası nedeniyle yayılıp yayılmadığının tespiti için mayıs ayında talimat vermişti.

“ÇİN’İ SUÇLAMAK İÇİN FABRİKASYON KANITLAR”

Biden’ın istihbarat örgütlerine rapor hazırlaması için verdiği 90 günlük sürenin sonuna gelirken, uzmanlar ABD liderinin seçtiği yönteme tepki göstermeye devam ediyor. Wuhan Üniversitesinden virolojist Yang Zhanqui, Biden’ın bir önceki ABD Başkanı Trump’ı gölgede bırakmak istediğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Araştırma teknik bir mesele ve virüsün genetik dizilimini esas almalıdır. Asya’dan Amerika’dan ve Avrupa’dan bilim insanları virüsün bölgedeki genetik dizilimini inceleme ve soruşturmanın bir sonraki adımı için edindikleri bilgileri tartışmaya açmalıdır. Buna karşın Biden’ın kullandığı istihbarat örgütleri imal ettikleri araştırma sonuçları ile Çin’i suçlamanın yollarını arıyor. Böylece Biden, insanlara kendisinin selefi Donald Trump’tan daha iyi olduğunu kanıtlayacak.”

BİLİMİN GÖREVİNİ İSTİHBARAT DEVRALADI

ABD Başkanı Biden’ın Covid-19 kökenleri konusunda bilim dünyasını göreve çağırmak yerine istihbarat örgütlerine bel bağlaması da Çin kamuoyunda tepkiyle karşılanıyor. Çin Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü’nde görevli eski diplomat Yang Xiyu, Beyaz Saray’ın çabalarına ara vermeyeceğini dile getirdi.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi ABD Çalışmaları’ndan Li Xiang ise yaptığı açıklamada Biden’ın “siyasi savaş ilan ettiğini” aktardı. ABD’nin tutumunu “hastalıklı” olarak niteleyen Li, Joe Biden’ın Çin’i suçlayarak salgının ülkesinde neden olduğu felaketin sorumluluğunu sırtından atmak istediği ileri sürdü.

Covid-19 salgının merkezi haline gelen ABD’de salı günü itibarıyla enfekte olanların sayısı 35 milyon 952 bini geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 605 aratarak 617 bin 435 buldu. Virüse bağlı can kaybı sayısı bakımından California 64 bin 800 ile ilk sırada yer aldı. Bu sayı, New York’ta 53 bin 750, Texas’ta ise 53 bin 727 olarak kayıtlara geçti. Bununla birlikte ABD’de Covid-19’un giderek daha fazla sayıda çocuğu etkisi altına alması endişe yaratıyor. Delta varyantının etkisini artırması nedeniyle ülkedeki Covid-19 vakalarının yüzde 15’ini çocuklar oluşturuyor.  Amerikan Pediatri Akademisi tarafından toplanan yeni verilere göre, 29 Temmuz – 5 Ağustos arasındaki iki haftalık dönemde çocuklarda yaklaşık 94 bin Covid-19 vakası rapor edildi ve akademi bunu devam eden önemli bir artış olarak nitelendirdi.