Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetiminin Huawei gibi Çinli şirketlere baskı yapmasının açık bir zorbalık eylemi olduğunu kaydetti.

ABD Federal İletişim Komisyonu (FCC) tarafından dün onaylanan bir öneride, ABD’deki telekomünikasyon ağında Huawei gibi Çinli işletmelerin ekipmanlarının kullanılmasına yasak getirildi.

Çin’in bu konu hakkındaki tutumunu açıklayan Sözcü Zhao, bugünkü günlük basın toplantısında Çin’in ABD’nin davranışına kararlılıkla karşı çıktığını belirtti.

Zhao, “Bir kez daha vurgulamak istiyorum ki, ABD günümüze bile hiçbir kanıt göstermeden sözde ulusal güvenlik bahanesiyle ulusal gücünü kötüye kullanarak Çinli şirketlere baskı yapmaktadır. Bu, açık bir ekonomik ve teknolojik zorbalıktır. ABD her zaman vurguladığı piyasa ekonomisi ilkelerini bariz bir şekilde reddetti, ayrıca ABD’nin sözde adil rekabetin ikiyüzlülüğünü ortaya çıkardı.” dedi.

Sözcü Zhao, Çinli şirketlerin ABD’de faaliyet göstermesine adil ve ayrımcı olmayan bir ortam sağlamak için, ABD’yi ulusal güvenlik kavramını genelleştirme ve ekonomik sorunları siyasallaştırma şeklindeki yanlış davranışı durdurmaya çağırdı.

Sözcü, ilgili Çinli şirketlerin yasalara uygun olarak meşru haklarını ve çıkarlarını korumaları için desteklemeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.