Amerika Birleşik Devletleri (ABD) İklim Özel Temsilcisi John Kerry, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ile ilgili temaslarda bulunmak üzere Çin’in Shanghai kentine dün gece ulaştı.

John Kerry’in 17 Nisan’a kadar sürecek ziyareti kapsamında Çinli mevkidaşı Xie Zhenhua ile görüşeceği bildirildi. Kerry ile Xie, dünyanın en büyük iki ekonomisinin iklim değişikliği konusundaki iş birliğine ve kasım ayında İskoçya’da düzenlenecek 2021 BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) dair fikir teatisinde bulunacak.

Kerry’in ziyareti, Washington’un öncülüğünde düzenlenecek üst düzey iklim zirvesinin hemen öncesinde gerçekleşmesiyle de dikkat çekiyor.

Beyaz Saray’dan geçen ay yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden’in 22-23 Nisan günlerinde düzenlenecek iklim değişikliği konulu sanal zirveye 40 dünya liderini davet ettiği belirtilmişti. Davet edilenler arasında Çin, Rusya ve Türkiye liderlerinin de bulunduğu ifade edilmişti.

Çinli ve ABD’li üst düzey yetkililer arasında 18-19 Mart günlerinde Alaska’da gerçekleşen görüşmelerde, iki taraf, iklim değişikliği alanındaki temasları sürdürme ve bir ortak çalışma grubu kurma üzerinde mutabık kalmıştı.