“Bu sorun, sadece Filistin sorunu değil, bu aslında bir insan hakları sorunu… Bizim ödediğimiz vergiler şimdi İsrail ordusuna destek oluyor. ” Bunlar, ABD’de kısa süre önce Filistin halkına destek için düzenlenen bir gösteride konuşma yapan bir öğrencinin ifadeleri.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bir yandan insan hakları savunucusu kisvesi altında diğer ülkeleri eleştiriyor, öbür yandan da ateş altındaki Filistin halkının insani durumunu hiçe sayıyor, hatta bölgedeki masum insanların öldürülmesine katkı sağlamaya çalışıyor. İşte bu, ABD’li siyasetçilerin uyguladığı çifte standarttır. ABD’nin öteden beri taktığı insan hakları maskesi bu gerginlikle düşmüştür.  

Sputnik’in bugünkü haberine göre, Filistin ve İsrail arasında meydana gelen çatışmalar şu ana kadar 63’ü çocuk 217 Filistinlinin ölümüne yol açtı.

Bu kadar ciddi hale gelen bir insani trajedi karşısında ABD hükümeti ne yapıyor?

ABD, İsrail’in öz savunma hakkına sahip olduğunu ilân edip, BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin ve İsrail arasında ateşkesi öngören ortak bildirinin onaylanmasını defalarca engelledi. Hatta İsrail’e 735 milyon ABD Doları değerinde silah satışına onay verdi. Washington Post gazetesinin haberinde Biden yönetiminin, satışı onayladıklarını 5 Mayıs’ta Kongre’ye resmen bildirdiği, satılacak silahlar arasında hassas güdümlü füzelerin de yer aldığı kaydedildi. 

ABD’li siyasetçiler adalet değil, çıkar odaklı hareket ediyor. Başka bir deyişle insan hakları savunucusu kisvesi altında siyasi menfaat elde etmeye çalışıyor. Böyle bir savunma şekli uluslararası toplumun güvenini çok önceleri kaybetti, ABD’nin sözde “insan hakları feneri” artık sönmek üzere.