Dünyada tanınmış Çinli oyuncu Domnie Yen’in başrol oynadığı İp Man 4 filmi 1960’lı yıllarda Çinlilerin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) yaşam durumunu konu alan bir hikaye anlatır: “Amerikalı bir deniz piyade subayı Çinli göçmenlere zorbalık yapmaktadır. İp Man Kungfu ile Amerikan subayını yener ve bu ölüm kalım mücadelesiyle Wing Chun Yumruğu’nu dünyaya başarıyla tanıtır.”

Filmin senaryosunun çoğu gerçek değil. Fakat film ABD’de mevcut ve unutulan bir sorunu su yüzüne çıkardı: Irkçılık.

ABD’nin ırkçılık sorunu unutulmamalı

ABD’nin ırkçılık sorunu unutulmamalı

Aynı hikaye tekrar sahneleniyor. Amerikan CBS televizyonunun bildirdiğine göre, önceki dün 75 yaşındaki Çin uyruklu bir kadın San Francisco’da sokakta yürürken, 39 yaşında bir beyaz erkeğin saldırısına uğradı. Yaşlı kadın cesurca bir sopa ile saldırıya cevap verdi. Sonuçta yaşlı kadın genç erkeği hastaneye sevk edilinceye kadar dövdü. Kendi yüzü ve gözleri de şişti.

ABD’de Asya kökenli insanları hedef alan şiddet olayları sıkça meydana geliyor. Zayıf olan yaşlılar bile saldırıların hedefi oldu. İnsanların can ve mal güvenliği ciddi tehdit altında bulunuyor.

Stop AAPI Hate adlı sivil toplum örgütü tarafından 16 Mart’ta yayınlanan bir anket sonucunda, 19 Mart 2020 ile 28 Şubat 2021 döneminde, Asya kökenli insanlara uygulanan nefret suçlarının 3795’i bulduğu gösterildi. Fiziki ve sözlü saldırıya maruz kalanların çoğu Çin uyruklu insanlar.

ABD’nin önceki yönetimi ve bazı siyasetçiler sıfır toplamlı oyun konsepti ve ideolojik önyargılarıyla Çin’e ilişkin yalanlar ve iddialar saçıyor, kin ve nefreti kışkırtıyor. Bu girişimler, ABD’de ırkçılığın daha da kötüleşmesine neden oldu.

Aslında ABD’de ırkçılık sorunundan etkilenenler arasında sadece Asya kökenliler yok. Hatırlarsanız, geçen yıl Afrika kökenli George Floyd, Amerikan polisi tarafından boğularak öldürüldü. Bu olay ABD’nin 50 eyaletinde “siyahi insanların canları da candır” protestolarına yol açtı ve etkisi tüm dünyaya yayıldı.

BM İnsan Hakları Konseyi de ABD’de bu olayları sert dille eleştirdi. ABD yönetiminin, ülkesinde yaşanan ciddi ırkçılık sorununa doğru bir tavırla yaklaşması yönünde sesler her geçen gün yükseliyor. Bu sorunu çözmek için ABD’nin etkin çaba harcaması bekleniyor.