Haber: Samet Demir

Çinli ekonomi analistleri geçen hafta Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) dış ticaret verilerinin açıklanmasıyla birlikte önemli bir değerlendirmede bulundu.

Analistler, ABD’li politikacıların Çin’den ekonomik olarak uzaklaşma hamlelerinin boşa çıktığını belirtti. Hem politik hem de ekonomik olarak Çin’in yıpratmaya çalışan bazı ABD’li politikacıların hedeflerinin aksine Çin ile ABD arasındaki ticari faaliyetlerin giderek aydan aya arttığı ortaya konuldu.

ABD’nin son dış ticaret verilerine göre, ABD haziran ayında en fazla dış ticaret açığını 27 milyar dolarla Çin’e verdi. ABD’nin toplam dış ticaret açığı da yaklaşık 75,7 milyar dolar seviyesinde tespit edildi. Bu açığın tüm zamanların rekor seviyesine çıkması da dikkat çekti.

ABD, Trump döneminde uygulanmaya başlanan Çin’e ek gümrük tarifelerini Joe Biden döneminde de sürdürmekte kararlı olduğunu gösterdi. Ancak tüm bu politik hamleler Çin ile ABD arasındaki ticaretin gelişmesine engel olamadı. Ticaret vergilerinin artırılması ABD içinde Çin mallarına talepte bulunan firmaların kârlılığını zedelemekten de öteye gidemedi.

Çinli analistler, ABD’nin Çin’i ekonomik ve politik olarak zayıflatma amacıyla ortaya koyduğu ek gümrük vergilerinin başarısızlığa uğramasıyla birlikte bu vergilerin yavaş yavaş ortadan kalkabileceği görüşünü ortaya attı.

Analistler ayrıca Çin ile ABD’nin 2021 yılının ilk yedi ayındaki ticaret hacminin 404,6 milyar dolara çıktığını da belirti. Çin’in ABD’ye ihracatının dolar bazında yüzde 36,9 artması da ek gümrük vergilerinin anlamsızlığını ortaya koyan verilerin başında geldi.

ABD’DEKİ İŞ DÜNYASINDAN BIDEN’A ÇAĞRI

Öte yandan ABD’li firmalar geçen hafta yaptıkları ortak açıklamada, Biden yönetimini Çin ile daha fazla görüşmeye çağırdılar. İki ülke arasındaki ticaretin ana bileşeni olan iş insanları, “Çalışan merkezli bir ticaret gündemi, ABD ve Çin tarifelerinin Amerikalılara maliyetlerini hesaba katmalı ve ABD çıkarlarına zarar veren tarifeleri kaldırmalı.” ifadeleriyle Joe Biden yönetimine bazı tarifelerin kaldırılması yönünde çağrıda da bulundu.

Çinli analistler ise zaten küresel enflasyonun yükselmeye devam ettiği günlerde küresel ticarette gerilimi artıracak hamlelerden kaçınılması ve bazı tarifelerin kaldırılması yönünde beklenti içinde olduklarını ifade ediyor.