Haber: CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD’nin Ukrayna ordusuna sağladığı istihbarat bilgileri ülkede tartışmaları tetikledi. New York Times gazetesinin yazarı Friedman temkinli bir çizgi izlenmesini talep ederken, Washington Post gazetesi ise başyazısında Ukrayna ordusuna desteğin sürmesi gerektiğinin altını çizdi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Rus ordusuna dönük saldırılarda aldığı rol ifşa olmaya devam ediyor. The New York Times gazetesinde yer alan bilgilere göre Amerikalı askeri yetkililer Rus ordusuna dönük saldırılarda Ukrayna’ya istihbarat desteği verdiğini kabul etti.

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkililer ABD ordusunun verdiği istihbarat desteği sayesinde yüksek rütbeli subaylar da dâhil olmak üzere çok sayıda Rus askerinin öldürüldüğünü iddia ederken, bir başka itiraf da NBC sitesinden geldi. Sitenin haberinde 14 Nisan’da batırılan Rusya’nın amiral gemisi Moskva’nın koordinat bilgilerinin ABD tarafından Ukrayna’ya iletildiği açıklandı.

BİDEN KURMAYLARINI UYARIYOR

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov söz konusu haberlerde yer alan iddialara ilişkin “ABD, İngiltere ve NATO’cuların Ukrayna ordusuna sürekli olarak istihbarat ve başka parametreler sağladıklarını ordumuz çok iyi biliyor. Bu eylemler, operasyonun hızlı bir biçimde sona ermesine yardımcı olmamaktadır. Buna karşın özel askeri operasyon için belirlenmiş hedeflere ulaşılmasına da engel olabilecek güçte değiller.” Değerlendirmesinde bulundu.

Pentagonun üst düzey yetkililerinden gelen ifşaatlar ABD Başkanı Joe Biden tarafından ise hoş karşılanmadı. New York Times konuyla ilgili haberinde Biden’ın yetkililere askeri operasyonlar hakkında sessizliğini koruması yönünde talimat verildiğini okuyucularına aktarırken, Washington yönetiminin Rusya’nın sert yanıtından endişe ettiği düşünülüyor. Beyaz Saray Sözcüsü John Kirby de, Amerikan ordusunun çatışmalara dâhil olmadığı sadece Ukrayna’ya askeri destek verildiğini öne sürmüştü.

“WASHINGTON YÖNETİMİNE SESSİZLİK UYARISI”

Ukrayna sahasında deşifre olan ABD’nin rolü kamuoyunu ikiye böldü.  ABD’nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post sahada yükselen askeri gerilimi anımsattığı haberinde Kiev’e daha fazla destek verilmesini talep etti. Gazetenin “Evimizdeki demokrasi Ukrayna’da özgürlüğün korunmasına bağlı” başlığını taşıyan başyazıda Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin partiler üstü bir uzlaşı ile askeri destek sunmaya devam etmesi gerektiği vurgulandı. Yazıda “Kongre üyeleri arasında partizanca bir ayrım olmamalı. ABD’nin stratejik amacı özgür ve demokratik Ukrayna’nın zaferi ve Vladimir Putin’in zaferi olmalıdır.” ifadeleri dikkat çekti.

ABD’nin bir diğer etkili gazetesi The New York Times yazarlardan Thomas L. Friedman ise kaleme aldığı makalede Washington yönetimini “biraz daha sessiz olması” konusunda uyardı. Ukrayna lideri Zelenskiy’nin ABD’yi tam teşekküllü bir girdabın içine çekmek istediğini savunan yazar, Rusya’nın kışkırtılması durumunda ihtilafın sertleşeceği öngörüsünü aktardı. Pulitzer ödüllü Friedman makalesinde Beyaz Saray’ın çerçevesi çizilmiş amaçlar dışında hareket etmemesi gerektiğinin altını çizdi.