CGTN / Mariam Shah

Ukrayna-Rusya çatışmasının başlaması ve tırmanmasından bu yana Batı medyası ile devletlerinin propaganda taktiklerini ve yanlış bilgilendirme savaşını yükselttiğine tanıklık ettik. Bir şekilde, Çin, Beijing’in Rusya’nın Ukrayna’daki askeri harekâtı konusunda önceden bilgisi olduğuna dair küstah suçlamalarla bu çamurun içine çekildi. 

Batı medyası sürekli olarak Çin’i, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonuna örtülü bir rıza göstermekle sorumlu tutuyor. Batılı yetkililer Çin’i, Rusya’nın Ukrayna’da operasyona başlamadan önce savaş planları ya da niyetleri konusunda önceden bilgi sahibi olmakla itham ediyor.  

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden yönetiminden üst düzey yetkililere ve bir Avrupalı yetkiliye göre, Batılı bir istihbarat raporu, üst düzey Çinli yetkililerin Rus yetkililerden Beijing’deki Kış Olimpiyatları sona ermeden önce operasyonu ertelemelerini istediğini bildirdi. ABD, Çin’i bu tür kabalıklarla suçlayarak bir kez daha kirli suçlama oyununu oynuyor.

“UKRAYNA’DA NEREDE DURUYORUZ?”

Yakın zamanda Çin’in ABD Büyükelçisi Qin Gang, Washington Post’ta kaleme aldığı “Ukrayna’da nerede duruyoruz?” başlıklı yazısıyla konuya açıklık getirdi. Qin, açıkça şöyle dedi: “Çin’in bu savaşı bildiği, razı olduğu veya örtülü destek verdiği iddiaları tamamen yanlış bilgilendirmedir. Bütün bu suçlamalar sadece suçu Çin’e yönlendirme amacına ve çamur atmaya hizmet eder.” Qin ayrıca, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonu başladığı zaman 6 binden fazla vatandaşının bulunduğunu belirterek, “Çin bu krizin eli kulağında olduğunu bilseydi, kesinlikle olmasını önlemek için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırdı.” ifadesini kullandı. 

Soru şu; “Bir ülke dalgalanmalar ekonomisini ve ticaretini doğrudan etkileyeceği zaman bir yerde bir savaşı desteklemeyi niçin desteklemek ister? Beijing, Rusya ile Ukrayna’nın en büyük ticaret ortağı ve dünyadaki en büyük ham petrol ve doğal gaz ithalatçısı, Rusya ve Ukrayna arasındaki son çatışmanın Çin’e bir faydası yoktur. Dolayısıyla Çin’i bu tür bir mantıksızlık için suçlamak tamamen kindarca ve temelsizdir. Durumun hassasiyetini göz önünde tutarak ABD, Çin’in niyet ile çabalarını çarpıtarak ve onlara zarar verirken, kötü niyetli güdülerini vurgulayarak kışkırtıcılık yapıyor. 

Bunun yanı sıra Çin, çatışmaların barışçıl yollarla çözümü söz konusu olduğunda her zaman ön saflarda yer almış ve birçok uluslararası ihtilaf durumunda ara bulucu rolü oynamıştır. Çin, Rusya-Ukrayna çatışması sırasında, krizin barışçıl çözümüne olanak sağlayan bütün çabalar için bir kez daha çağrıda bulundu ve dile getirdi. Çin son krizde başından itibaren nesnel ve tarafsız bir tutum izledi. 

Çin defalarca Birleşmiş Milletler (BM) Sözleşmesi’nin ilkelerine tamamen uyulmasını, Ukrayna dâhil bütün ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi gerektiğini yineledi. Ayrıca bütün ülkelerin meşru güvenlik kaygılarının ciddiye alınması gerektiğini kaydetti. 

ABD’NİN SIFIR TOPLAMLI OYUN ZİHNİYETİ

Batı ve özellikle ABD, Çin’in iş birliği yaparken ve yaptırımlara uyarken itaatkâr olmasını istiyor. Ancak işler bu şekilde yürümüyor, hiç kimse birinden ne zaman isterse birilerine yaptırım uygulayarak iş birliği yapmasını isteyemez. ABD yönetiminin, arzu ettiği şekilde herhangi bir ülkeye dayatma yapamayacağını anlaması gerekmektedir. Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Çin krizin bir parçası değil, yine de yaptırımlardan daha az etkilenmek istiyor.” dedi. 

Aynı zamanda Çin, ikinci parti acil insani yardım malzemesi Ukrayna’ya ulaştığı için bu ülkeye insani yardım sağlayan ilk ülkelerden biridir. Ayrıca Ticaret Bakanlığına göre, Çin ortak saygı, eşitlik ve çıkar ilkeleri temelinde Rusya ve Ukrayna ile normal ticaret ve ekonomik iş birliğini yürütecek. Çin’e çamur atmak ve yaptırımlar sopasını göstermek yerine ABD’nin bu hassas konuya ilişkin diğer ülkelerle iş birliği yapmasının vakti geldi. 

Şu anda ABD bir zorba gibi davranarak, suçlayarak ve zorlayıcı ifadeler kullanarak, ABD hükümetinin kökleşmiş Soğuk Savaş yaklaşımını ortaya seriyor. Bu, önceden belirlenmiş sıfır toplamlı oyun zihniyeti yüzünden son derece deneyimsiz olduğu için ABD’nin dünyanın herhangi bir yerinde barışı sağlayamamasının en önemli sebebidir. ABD, askeri eylemler söz konusu olduğunda oldukça deneyimli olabilir, ancak dünyayı barışa ulaştırmada başarısız oldu.