Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kuzey Akım-2 doğal gaz boru hattına yeni yaptırımlar getirmenin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için tamamen anlamsız hale geldiğini belirterek, “Çünkü ilk kolunun yapımı bitti.” dedi.

Putin, ülkesinin Avrupa’ya enerji transferinde önemli bir rol oynayacak olan Kuzey Akım-2 projesine yönelik yaptırım tehditlerini değerlendirdi.

Rossiya-24 kanalına açıklamalarda bulunan Putin, “Kuzey Akım-2 ile ilgili sorunu hallettik. Oysa ABD’nin şu ana kadar Kuzey Akım-2 projesine karşı yaptığı her şey Avrupa ülkelerinin, Almanya’nın çıkarlarına zıttı. ABD bunu yapıyordu, çünkü işlerine yarıyordu.” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda, boru hattı yapımına karşı “direnmenin ve yaptırımlar uygulamanın artık anlamsız hale geldiğini” kaydeden Rusya lideri, “Çünkü yapımını tamamladık, ilk kol hazır.” diye konuştu.

Putin, “Sanki yaptırımlardan vazgeçmişler ama tamamen uluslararası iletişimin diğer katılımcılarının çıkarlarını göz ardı ederek istedikleri şekilde, hızda ve uygun gördükleri yerde uyguluyorlar.” değerlendirmesini yaptı.

Kaynak: Sputnik Türkiye