Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın ve ABD’nin Moskova Büyükelçiliğinin Rusya’da muhalif Aleksey Navalnıy’a destek için düzenlenen izinsiz gösterilere ilişkin açıklamalarıyla ilgili değerlendirmesinde, ABD’nin yaptığının çifte standart olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Diplomatik mesleğin temsilcilerine yakışmayacak bir şekilde özen gösterdiğiniz ‘mitingler’ önceden planlanmış değil, yasa dışıdır. ABD’de bu tür durumlarda ne yapıldığını herkes iyi biliyor, öldürmek üzere ateş açılıyor. Çifte standartlar ve ikiyüzlülük bir yaşam inancı mı?” ifadeleri kullanıldı.

ABD’den egemen devletlerin içişlerine karışmayı bırakmasını talep eden bakanlık, izinsiz eylemler ile ilgili uydurma haberleri yayma konusundaki sorumluluğu hatırlattı:

“ABD’nin Rusya’nın içişlerine sert müdahalesi, Washington’ın kontrolünde olan internet platformlarından uydurma haberlerin yayılması ve izinsiz eylem çağrılarının yapılması gibi kanıtlanmış bir gerçektir. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın yasaların çiğnenmesine verdiği destek, Washington’ın perde arkasındaki rolünü bir kez daha doğruluyor. Protestoları teşvik etmeyi amaçlayan eylemlerin Rusya’yı caydırma stratejisinin bir parçası olduğuna şüphe yok.”

ABD’nin Moskova Büyükelçiliği daha önce Rus yetkililerin yeni protestolar öncesinde birçok göstericiyi gözaltına aldıklarını ve Moskova’nın merkez bölgesini kapattıklarını yazmış, bu bağlamda Rusya’ya insan hakları alanında uluslararası taahhütlerini yerine getirme çağrısında bulunmuştu.

Dışişleri Bakanı Blinken ise ABD’nin Rus yönetiminin üst üste ikinci hafta barışçıl protestoculara ve gazetecilere karşı sürekli olarak sert taktikler kullanmasını kınadığını söylemişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye