İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) nükleer anlaşmaya dönmesinin tek yolunun yaptırımların kaldırılması olduğunu belirtirken, iş birliği mesajları veren Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da İran’ın konuyla ilgili duruşunu destekledi.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’u kabul eden İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Moskova-Tahran ilişkileri ve nükleer anlaşmaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Nükleer anlaşmalardaki tutumu ve desteği nedeniyle Rusya’ya övgülerde bulunan Ruhani, “ABD ve tüm dünya maksimum baskı politikasının başarısız olduğu sonucuna ulaşmıştır. ABD’nin nükleer anlaşmaya dönmesinin tek yolu yaptırımların kalkmasıdır.” ifadelerini kullandı.

İlişkilerin ve ortamın 2015’teki taahhütlere ve anlaşmaya dönmesini istediklerini aktaran Ruhani, “Taraflar anlaşma sırasında kabul ettikleri sözlerine uymalıdır. Biz ne bundan daha azını kabul ederiz ne de daha fazla fazlasını elde etme peşindeyiz.” diye konuştu.