Global Times / Mu Lu

Eğer zamanı salgının Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) daha yeni başladığı 20 ay öncesine geri sararsak, kimse bu ölümcül virüsten bu kadar çok sıradan insanın öleceğine inanmazdı. Covid-19 şu anda 1918-19 gribinden daha fazla Amerikalıyı öldürdü. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, o zamanki ölü sayısı 675 bindi.

Salgın başladıktan kısa bir süre sonra, ABD çoktan Covid-19 ile ilgili sayılarda birinciliğini garantilemişti. Eski ABD Başkanı Donald Trump sürekli olarak virüsü küçümsedi ve onu normal bir griple karşılaştırdı. Salgın kontrol ve önleme önlemlerinin önemini tamamen göz ardı etti. Seçim kampanyasından itibaren salgını kontrol edeceğini vadeden Başkan Joe Biden da salgını kontrol altına alamadı. ABD halen salgın konusunda birinci sırada ve ikinci sıradaki ülke ile arasında çok büyük bir fark var. Biden yönetimi de “Önce Amerika”ya mı kafayı taktı ve dolayısıyla ABD’yi Covid-19 vakaları ile ölümleri listesinde birinci sırada mı tutmaya çalışıyor?

ABD’NİN VİRÜSE KARŞI ZAYIF MÜCADELESİNİN ASIL NEDENİ

Amerikan medyasının seçkinleri böyle utanç verici ve korkunç bir aşamayı kabul etmeye istekli görünmüyor. Ülkelerini ABD’nin şimdiki nüfusunu 130 yıl önceki nüfusu ile karşılaştırarak aklamaya çalışıyor. Örneğin Washington Post, bir yazısında, “Bu anın da bir bağlama ihtiyacı var. İlk açık nokta ülkemizin nüfusu şimdi çok daha büyük, üç kattan daha fazla. 1918’deki ABD nüfusu 100 milyonun biraz üzerindeydi, bugün yaklaşık 330 milyon. Dolayısıyla 1918’de 150 Amerikalıdan 1 kadarı ölürken, şu anda 500 Amerikalıdan 1’i ölüyor.” dedi. Bu bir bahane. ABD bugün 1918’dekinden ister teknolojik ister sağlık hizmetleri bakımından olsun, üç kattan daha fazla -belki 30 hatta 300 kat- gelişmiş durumda. O zaman neden bu kadar çok insan bir hiç için öldü?

Weibo’daki popüler bir yorumda şöyle yazıyor: “Bazı insanlar 100 yıl önce olduğundan çok daha muhafazakâr ve batıl inançlı. Bunlar hatta, insanların yüz yıl önce hayatlarını kurtardığını bildiği maske giymeye, aşı olmaya ve sosyal mesafeye bile karşılar.”

Çin Dış İlişkiler Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Profesörlerinden Li Haidong, ABD’nin virüse karşı zayıf mücadelesinin asıl nedeninin, Amerikalıların çoğunluğunun ABD’nin dünya lideri teknolojisi ve gelişmiş özelliklerinden faydalanmasını engelleyen siyasi ve toplumsa bölünmesinde yattığına inanıyor. Li, Global Times’a “Eğer siyasi gelişme ile bir bütün olarak toplum arasında bir koordinasyon yoksa, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin genel olarak topluma gelişme ve ilerleme getirmesi zor olacaktır” dedi. Bu ABD’nin bol miktarda Covid-19 aşı stoku olmasına rağmen hâlâ neden salgın bataklığına saplanıp kaldığını açıklıyor.

ABD KURTARILABİLİR Mİ?

Biden “Amerika geri döndü” diye yaygara koparıyor. Ama Amerika’da olanlar insanların şüphe etmesini engelleyemez; ABD kurtarılabilir mi? Li, “En azından koronavirüsle mücadele bakımından ABD’nin kurtarılması zor görünüyor. Ayrıca, ülkedeki bölünmeler derinleşmeye devam edecek. Bu ABD’de durumu tersine çevirmenin çok zor olduğu anlamına geliyor.” dedi.

Time dergisi “Şimdiki salgın insanlık tarihindeki en kötü salgın olarak 1918-19 salgınının yerine mi alacak?” sorusunu sordu. Eğer karışıklık ABD’de kötüleşmeye devam ederse, yanıt muhtemelen “Evet” olacak. O zaman, salgınla mücadele başarısız olan ve birçok ülkenin virüsle mücadele çabalarını yanlış yönlendiren ABD ve hatta Batı kendilerini suçlanmaktan kurtaramazlar. Tarih bunların dünyaya getirdiği yıkımı hatırlayacaktır.