CRI Türk Dış Haberler Servisi 

Washington yönetimi son günlerde Rusya’ya karşı yumuşama sinyalleri veriyor. Uzmanlara göre, Çin ve Rusya ilişkilerine kama sokmak isteyen ABD, Soğuk Savaş dönemi yol haritasına geri döndü ancak bu kez başarı şansı bulunmuyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 16 Haziran’da Cenevre’de düzenlenecek görüşmeler öncesinde Washington yönetimi Moskova’ya olumlu mesajlar göndermeye devam ediyor.

Kuzey Akım-2 projesi kapsamında kimi yaptırımları kaldıran ABD Başkanı Joe Biden, kritik zirve öncesinde Washington Post gazetesine yazdığı makalede Rusya ile çatışma aramadıklarını ileri sürdü. Stratejik Saldırı Silahlarının Yasaklanması Anlaşması’nın (START-3) uzatıldığını belirten ABD Başkanı, “Rusya ile stratejik istikrar ve silah kontrolü gibi konularda çalışabileceğimiz, istikrarlı ve öngörülebilir ilişkiler istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇİN VE RUSYA GÜNÜ KURTARMAK İÇİN ORTAKLIK KURMADI

Beyaz Saray’ın son dönemlerde Rusya karşıtı söylemlerde vites düşürmesini ele alan The Diplomat dergisi, ABD’nin Soğuk Savaş döneminden kalma yol haritasına geri dönmek istediğini duyurdu. Eski ABD Başkanı Richard Nixon’ın Sovyetler Birliği’ne karşı Çin’i ziyaret ettiğini anımsatan The Diplomat dergisi, Biden döneminde ise bunun tersinin olabileceğini savundu.

Asya-Pasifik merkezli gelişmeleri ele alan dergiye göre Rusya karşıtı söylemler sembolik ve iç kamuoyunu tatmin etmeye yönelik olsa da bu politikanın başarı şansı bulunmuyor. Beijing ve Moskova arasındaki ortaklığın “günü kurtarmak adına” inşa edilmediğini itiraf eden derginin “Modern Çin-Rusya-ABD üçgeni” başlıklı analizinde bu bağlamda şunlar kaydedildi:

“Hem Trump hem de Biden yönetiminde yer alan ABD yetkilileri, Çin ve Rusya’nın yakınlaşması hakkında sık sık alarm veriyor. Son olarak ABD istihbarat topluluğu ‘Küresel Eğilimler 2040’ raporunda, Çin ve Rusya’nın gelecekte muhtemelen uyum içinde kalacağı değerlendirmesinde bulundu. Peki bu iki ülke, tam olarak ne kadar uyumlu olacak? Çin ve Rusya arasındaki uyum içeriden kolayca parçalanabilecek ve çözülmemiş güvensizliklerle dolu bir anlaşmalı evlilik olarak görülmemeli. Çin ve Rusya arasındaki kapsamlı stratejik ortaklık 1997 tarihli “Çok Kutuplu Dünya ve Yeni Uluslararası Sistemin Kurulması” ile 2001 tarihli “İyi Komşuluk ve Dostluk Anlaşmasına” dayanmaktadır. Her iki ülke de ABD ve Batı ile anlaşmazlık yaşadığı müddetçe geçmişin sorunlarının üstesinden gelmek için birbirini teşvik edecek ve ortaklaşa daha elverişli bir uluslararası düzene doğru ilerleyecektir. “

RUSYA, HER SEFERİNDE ARKADAN VURULDU

Çin’in İngilizce yayın yapan Global Times gazetesi de Biden yönetiminin çabalarını “beyhude” olarak tanımladığı makalesinde Beijing ve Moskova arasındaki ortaklığın “tarihin en üst seviyesinde” olduğunu aktardı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, cuma günü St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda yaptığı konuşmayı Global Times için yorumlayan Çin Dış İlişkiler Üniversitesi’nden Profesör Li Haidong, “Putin’in ABD hükümetine karşı güveni yok. Rusya, Soğuk Savaş döneminden bu yana ABD tarafından defalarca ihanete uğradı.” dedi.

Öte yandan Rusya Dış İlişkiler Konseyi Genel Direktörü Andrey Kortunov da kaleme aldığı son makalesinde Moskova ve Washington arasındaki açılan makası “Kremlin ve Beyaz Saray, neyin meşru ve neyin gayrimeşru olduğu, neyin adil ve neyin adaletsiz olduğu, dünyanın nereye gittiği ve yaklaşmakta olan dünya düzeninin nasıl olması gerektiği hakkında çok farklı fikirlere sahip.” cümleleri ile özetledi.