Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, Çin-Rus ilişkilerinin ittifak oluşturmama, çatışmama ve üçüncü bir tarafı hedef almama üzerine kurulu olduğunu vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Ukrayna meselesiyle ilgili olarak Çin’in Rusya’yı Ukrayna meselesinde taviz vermeye zorlaması gerektiğini söyledi. Price ayrıca Çin-Rusya ortak açıklamasının, yeni bir dünya düzeni yaratma amacı taşıdığını iddia etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında Price’nin söz konusu açıklamasını değerlendir.

Hua, ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğüne nasıl saygı duyulacağı konusunda, ABD’nin Çin’e ne yapması gerektiğini söyleme yetkisine sahip olmadığını söyledi. Hua sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çin halkı, özellikle gerçek ve derin bir ulusal egemenlik ve toprak bütünlüğü anlayışına ve duygusuna sahiptir. Modern zamanlardan beri Çin, yabancı ülkelerin sömürgeci saldırganlığından acı çekti. Haklarını kaybetmenin ve ülkeyi küçük düşürmenin trajik hatırası unutulmaz. 20 yıldan biraz daha uzun bir süre önce, Yugoslavya’daki Çin Büyükelçiliği bombalandı. 3 Çinli gazetecinin kurban edilmesiyle ve birçok insanın yaralanmasıyla sonuçlandı. NATO’nun hâlâ Çin halkına bir kan borcu var. Bugün hâlâ ABD’nin, birkaç sözde müttefikleriyle birlikte, Çin’in egemenliğini ve güvenliğini baltalayan tehditlerle karşı karşıyayız.”

Hua Chunying, bu nedenle Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın amaç ve ilkelerini ve uluslararası ilişkileri, ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve toprak bütünlüğünü ve uluslararası adalet ve adaleti yöneten temel normları her zaman kararlılıkla desteklediğine dikkat çekti.

Hua “ABD’nin başka ülkelere yaptığı askeri müdahalelerinin adı bazen demokrasi, bazen insan hakları, bazen de yalan haber yapmaktır. Böyle bir ülkenin ulusal egemenliğe ve toprak bütünlüğüne saygı konusunda bizimkinden farklı bir anlayışı olmalıdır ve uluslararası toplum bunu çok net görüyor.” dedi.

Hua Chunying, Rusya’nın Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve bağımsız bir devlet olarak kendi ulusal çıkarları doğrultusunda, kendi diplomasi ve stratejilerini bağımsız olarak formüle edip uygulayacağını kaydetti.

Hua Chunying, Çin-Rus ilişkilerinin ittifak oluşturmama, çatışmama ve üçüncü bir tarafı hedef almama üzerine kurulu olduğunu vurguladı. ABD’nin çatışma ve bölme stratejilerini benimsemediklerini belirten sözcü, Çin’in Soğuk Savaş kalıntısı dost-düşman ayrımları ve sözde ittifaklar ile de ilgilenmediğinin altını çizdi.