Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles kentinde bulunan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD yönetiminin yaptığı uyarıların gerçekleştiğini ifade eden Ediz Tiyanşan, Rusya’nın Ukrayna’ya askeri operasyonunun beklenmeyen bir gelişme olmadığını kaydetti.

NATO ZİRVESİ TOPLANIYOR

Müdahale ile ilgili ABD yönetiminden sert tepkiler geldiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Biden, Rusya bankalarını, Rusya’nın önde gelen isimlerini ve yüksek teknoloji sektörünü ele alan yeni yaptırımlar açıkladı. Ancak bu yaptırımlar arasında Rusya’nın döviz transfer sisteminden (SWIFT) sisteminden çıkarılması henüz gerçekleşmedi.

Putin’e yönelik de sert tepkisi vardı Biden’ın, Putin’in savaşı seçtiğini ve bu seçimin bedelini ödeyeceğini açıkladı. Rusya’nın ABD ve NATO müttefiklerinin iyi niyetle yaptığı çağrıları reddettiğini hatırlattı. Rusya’nın saldırıya çok önceden hazırlandığını ve şimdiden 175 bin askerini, askeri teçhizatı ve kan bankalarını sınırda konuşlandırdığını bildirdi. Bir anlamda askeri operasyonun uzun süre devam edebileceğinin sinyallerini verdi.

Biden, NATO’nun cuma günü toplanacağını hatırlattı ve Rusya’ya yönelik diğer müttefiklerle birlikte ortak yaptırımların tartışılacağını dile getirdi. ABD’nin Rusya ile doğrudan karşı karşıya gelmesi beklenmiyor. Biden da bunu hatırlattı ancak NATO ortaklarının korunacağını da kaydetti. Biden’a göre, yaptırımlarla Rusya’nın dolar, Euro ve sterlin ile işlem yapması kısıtlanacak. Yeni yaptırımlar kapsamında ABD ve müttefiklerinin Rusya’nın 4 büyük bankasının mal varlıklarının dondurulacağı açıklandı. Ayrıca Rusya’ya ihracat sınırlaması ve Rus oligarklara da yaptırım uygulanacağı duyuruldu.

ENERJİ SEKTÖRÜ NEDENİYLE SWIFT YAPTIRIM DIŞI TUTULDU”

Rusya’nın SWIFT sisteminden çıkarılmamış olması önemli. Bu sistemle bankalar ile Rusya’nın enerji sektörü arasında para transferi yapılabiliyor. Bir anlamda Rusya’nın enerji sektörü ve dünyanın bu sisteme bağlılığı nedeniyle SWIFT sisteminden çıkarılamadığını söylemek mümkün.

ABD ve NATO’nun Rusya’ya askeri müdahalesinin ihtimali olmadığını görüyoruz. Batı yaptırımlarla Rusya’yı karşısına almaya çalışıyor gibi görünüyor. Uzun vadede yaptırımlarla rublenin çok daha fazla değer kaybetmesi aynı zaman da halk içinde alım gücünün düşmesi bekleniyor.

Washington’da Rusya Büyükelçiliği önünde gösteriler yapıldı. Ukraynalılar ve desteğini göstermek isteyen grup müdahalenin sona erdirilmesi çağrısında bulundular.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmede Ukrayna ele alındı. Anladığımız kadarıyla ABD’nin duruşu yeniden irdelendi. Rusya’nın saldırısı kınandı. Blinken’ın Türkiye’ye Ukrayna’nın egemenliğine verdiği destek için teşekkür etti.”