Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Covid-19 salgınıyla mücadelede ortaya koyduğu performansın, ülkenin demokrasi ve insan hakları konularındaki ikiyüzlülüğünü de yansıttığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, Çin Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi tarafından kısa süre önce yayımlanan “ABD tarzı salgınla mücadelede insan hakları trajedisi” başlıklı belgeyi değerlendirdi.

ABD’de Covid-19 salgını kaynaklı ölüm sayısının 810 bini aştığını hatırlatan Zhao, bunun dünya toplamının yüzde 15’ine tekabül ettiğini belirtti.

Sözcü, en gelişmiş tıbbi koşullara sahip ABD’nin salgında durumun en ciddi olduğu ülke konumuna düştüğünü, bu durumun ülke içinde ve dışında ciddi bir insani felakete yol açtığını ifade etti.

Yaşama hakkının en temel hak olduğuna, ABD Anayasası’nda da bununla ilgili net hükümlerin yer aldığına işaret eden Çinli sözcü, ancak ABD yönetiminin kendi halkının ve dünya halkının yaşama hakkını dikkate almayarak, salgınla mücadelede kötü bir performans gösterdiğini, bunun sorumluluğunu da diğer ülkelere yüklemeye çalıştığını dile getirdi. Sözcü, bu durumun ABD’nin sözde “demokrasi feneri” ve “insan hakları savunucusu” olduğunu iddia ederken gösterdiği ikiyüzlülüğü apaçık ortaya koyduğunu vurguladı.