500 bin 332! Bu, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından açıklanan, Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) geçen hafta yeni tespit edilen Covid-19 vakalarının sayısı. Bu sayı önceki haftaya göre yüzde 131,17 arttı!

Böylece ABD, geçen hafta en çok vaka artışının kaydedildiği ülke oldu, ayrıca bu ülkenin toplam vaka sayısı ve ölüm sayısı dünyada ilk sırada yer alıyor.

Ancak ABD, ülkedeki bazı medya kuruluşları tarafından “dünyada salgınla en ciddi mücadele eden ve en büyük katkı sağlayan ülke” olarak nitelendirildi. Bu tip haberler ancak gülüp geçilebilir…

Delta varyantı dünyada tehlikeli bir şekilde yayılıyor, insanlığın salgınla mücadele savaşı sürüyor, şu aşamada tüm tarafların dayanışma içinde ortaklaşa mücadelesine ihtiyaç duyuluyor. Ancak uluslararası mücadeleye “liderlik edeceği” iddiasında bulunan ABD, virüsün suç ortağından başka bir şey değildir!

ABD’de devam eden siyasi partiler arası mücadele, bu ülkedeki salgınla mücadele sürecini yanlış tarafa yönlendiriyor. Bu, ABD’nin siyasi rejiminin giderilmez bir sorunudur. Bu nedenle, ABD yönetiminin göreve başlamasından bu yana 6 ay geçmesine rağmen siyasetin bilimi sabote etmesi durumunda köklü bir değişiklik görmek zor olmaz. Bu durum, ülkedeki çok sayıda tıp uzmanını endişelendiriyor.

ABD’deki salgın durumu iyi şekilde kontrol altına alınmazken, halkın endişeleri nasıl hafifletilebilir?

Bu meseleye karşı, Biden yönetimi, Trump yönetiminin mirasının sürdürerek, kendi sorumluluğunu başkalarına yüklemeye devam ediyor. Son dönemde ABD, virüsün kökeniyle ilgili araştırma meselesini siyasallaştırmaya devam edip, bir dönem beğenmediği DSÖ’ye baskı yaptı, araştırma çalışmalarını manipüle etmeye çalıştı, ayrıca Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda karalama ve manipülasyon girişimlerinde bulundu. Bunun amacı Çin’i günah keçisi yapmaktır. Bunlara göre ABD yetkililerinin geçen dönem yönetimin başarısızlıklarından ders çıkarmadığı ve yanlış yolda koşmaya devam ettiği açıktır.

Siyaset, virüsü yok etmez. Tam tersi, küresel iş birliğini engeller. ABD halkı dahil dünya halklarının daha tehlikeli duruma düşürebilir. Dünya, “iki çeşit virüsle mücadele etme” görevini üstlenmelidir. Yani Covid-19 virüsüyle mücadele edilirken, siyasi virüs de yok edilmelidir.

Hem Covid-19 virüsünün hem de siyasi virüsün kökeni araştırılmalıdır. Bu, insanlığın mevcut salgın krizinin üstesinden gelmesi ve sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmesi için tek çözümdür.