Muhafazakâr bir televizyon kanalında Çin karşıtları konuşuyordu. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Türkiye ziyaretinin konuşulduğu programda konuklardan biri önemli bir saptama yaptı. Uygur konusunda daha önce milliyetçi ve dindar çevrelerin hassas olduğunu, son dönemde buna “sol” kesimin de eklendiğini söyledi. Bu kesimin ne kadar “solcu” olduğu tartışılır, ancak söz konusu konuğa göre CHP ve HDP başı çekiyor. İki parti de iktidarı Uygur bahanesiyle de eleştirmek için yola çıktı, ancak yoldan çıktılar. Zira CHP de Washington’da Uygur raporu hazırlayıp, bu başkentte Uygurlar için diplomatik girişimlerde bulunacağını açıklayarak kendilerini nerelere beğendirmek istediklerini gösterdiler. MHP lideri Devlet Bahçeli grup toplantısında İYİ Parti’nin de içinde bulunduğu bu çevreye “Uygur konusuna yabancı başkentlerin prizmasından bakamayacaklarını” ve “Washington’ın Pekin’i şekillendiremeyeceğini” söyleyerek en güzeli yanıtı verdi.

BİRGÜN GAZETESİNİN ÇİN ALERJİSİ

Daha solda olduklarını iddia eden çevreler de bu partileri Çin karşıtlığında yalnız bırakmıyorlar. Birgün gazetesi de bunlardan biri. Birgün gazetesinde 31 Mart günü Hakan Güneş imzalı bir yorum yer aldı. Güneş, Wang Yi’nin Çin ziyaretini değerlendirdiği yazısına HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesini hatırlatarak başlıyor. “Gergerlioğlu’nun vekilliğinin düşürülmesinden iki hafta sonra Avcılar’da Çin’in teknoloji devi Xiaomi’nin bir fabrikasının dünyadaki 3’üncü büyük yatırımı olarak hizmete açılması arasında gözden kaçırılmayacak bir ilişki olduğunu” görüşünde. “Bu fabrikanın açılması için Pekin’in Ankara’ya Gergerlioğlu’nun vekilliğini düşürün dediğini iddia etmeyeceğiz.” diyor, fakat yazdıklarından elinden gelse iddia edeceği anlaşılıyor. “Ancak Gergerlioğlu’nun, başka hak ihlalleri yanında, asimilasyon ve baskı altındaki Uygurlar’ın durumu ile de yakından ilgilendiği ve konuyu Meclis’e taşıdığını unutmayalım.” diye yazmış. Türkiye-Çin ilişkilerini yazacak, ama konuya HDP güzellemesi yapmadan giremiyor.

MESELE BİR FABRİKA DEĞİL!”

Güneş’in yazısının üst başlığı, “Bir Xiaomi fabrikası uğruna” şeklinde. Oysa “mesele bir fabrika değil!” Zaten Güneş’in meselesi de Türkiye’nin çıkarları, fabrika falan değil. Onun derdi Türkiye’nin Washington’la ters düşmesi, Rusya ve Çin ile yakınlaşması. Birgün gazetesini mi, The New York Times’ı mı okuduğunuzu karıştırabilirsiniz.

Birgün’ün The New York Times’a özendiği bir başka yazı da 9 Mart günü “Çin Orta Doğu’da” başlığıyla yer aldı. Middle East Quarterly’den alınan Mordechai Chaziza ve Efraim Karsh imzalı yazıda hedef Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi idi. Bu makaleye geniş yer veren “solcu” gazeteye göre iki emperyalist var, Çin ve Rusya. “Ankara da Orta Asya ve Kafkaslar’da söz sahibi olmak istiyor ve bu nedenle Uygurlara sırtını çeviriyor”. Aslında Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nden rahatsızlığı Milli Gazete gibi dindar çevrede “Çin, İslam dünyasını kuşatıyor”, İYİ Parti gibi “milliyetçi” çevrelerde de “Uygurları kaybediyoruz” gibi hezeyanlara neden oluyor. Birgün gazetesi de bu çevrelerin yanında yerini alıyor.

Kamil Erdoğdu