74. Dünya Sağlık Asamblesi (DSA) kısa süre içinde düzenlenecek. “Taiwan kartı” bir kez daha Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve bazı Batılı ülkeler tarafından masaya sürüldü.

Önceki yıllarda olduğu gibi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu sene Çin’in Taiwan bölgesi yetkililerine davetiye göndermeyi bir kez daha reddetti.

Bu, Taiwan bölge yönetiminin 2017’den bu yana arka arkaya beşinci kez retle karşılaşması.

ABD dâhil az sayıdaki Batılı ülkenin “Taiwan’ı konferansa katma” çabası yine hüsrana uğradı.

Ancak vazgeçmiyorlar.

Taiwan makamları 19 Mayıs’ta bir açıklama yaparak, sözde “dostların” Taiwan’ı konferansa katılmaya davet edecek bir teklif sunmaları talebinde bulunacaklarını duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü kısa süre önce Taiwan’ın Dünya Sağlık Asamblesi’ne (DSA) katılması talebini bir kez daha dile getirdi.

Tüm manipülasyon ve çabalara rağmen Taiwan’ı konferansa katma girişimleri başarısızlığa mahkum. Bunun nedeni oldukça basit: “Tek Çin” ilkesi uluslararası bir mutabakattır. Taiwan üzerinden kurulacak tüm komplolar bu gerçeğe meydan okuyor.

Bu girişim bazı Amerikalı politikacıların bilmediği bir şey değildir, onlar Çin’i kontrol altına almak için hiçbir fırsatı kaçırmak istemiyorlar. Bu nedenle, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından sonra yalanlar uydurarak, Çin’in Taiwan bölgesinin DSÖ’nün faaliyetlerine katılmasını engellediğini ve Taiwan’ın sosyal refahını “tehlikeye attığını” iddia ederek, Çin’in içişlerine müdahale eden eylemlerine sözde “ahlaki renk” katmaya çalışıyorlar.

Gerçek durum nedir? Salgının ortaya çıkmasından bu yana, Çin merkezi hükümeti Taiwan Boğazı’nın iki yakası arasında salgınla mücadeledeki iş birliği için muazzam çabalar gösterdi.

Örneğin, Çin yönetimi Taiwanlı sağlık uzmanlarını Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde inceleme yapmaya davet etmişti ve salgınla ilgili bilgileri sürekli Taiwan bölgesiyle paylaştı.

Bununla birlikte, “Tek Çin” ilkesine uyma ön koşuluyla, Çin hükümeti Taiwan’ın küresel sağlık işlerine katılımı için uygun düzenlemeler yaptı.

2020’den beri Taiwanlı sağlık ve teknoloji uzmanları 16 kez DSÖ’nün ilgili teknoloji faaliyetine katıldı.

DSÖ ile gerçekleştirdiği pürüzsüz iletişim sayesinde, Taiwan bölgesi Covid-19 aşısı hakkında zamanında ve yeterli bilgi edinebilir ve Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX) katılmıştır.

Çin’in sözde Taiwan’ın salgın çabalarını engellediği argümanı tamamen saçmalık.

Şunu da not etmek gerekir ki, Taiwan’ın salgınla mücadelede engellendiği iddiasını savunan Amerikalı politikacılar henüz Taiwan’a herhangi bir yardım göndermedi.

Taiwan makamları da 19 Mayıs’ta yaptıkları açıklamada, ABD’den şu ana kadar tek doz aşı bile alınmadığını bildirdi.

Taiwan, ABD için siyasi bir kozdan başka bir şey değil.