Global Times / Hu Xijin

ABD’nin Taiwan’a bağışladığı 2,5 milyon doz Moderna Covid-19 aşısı geçen hafta cumartesi günü yola çıktı ve ada yetkililerini heyecanlandırdı. Bu yetkililer minnettarlıklarını yüksel sesle dile getirdiler.

Ben ABD’nin adaya 25 milyon doz aşı göndermesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü özellikle adadaki insanlar AstraZeneca aşılarını vurulduktan sonra halen vakaların sürekli arttığı bir zamanda, 2,5 milyon doz aşı küçük bir oran. Cumartesi günü itibarıyla aşılandıktan sonra yaşamını yitirenlerin sayısı 49’du.

Taiwan Demokratik İlerici Partisi (DPP) yetkililerinin Covid-19 aşı politikası büyük ölçüde siyasidir. Ama Çin ana karasının Taiwan’a aşı yardımı politikası gerçekten insanidir. Shanghai Fosun İlaç Grubu’nun tutumu, hiçbir siyasi düşünce olmadan insancıllığı iş kuralları ile birleştiriyor.

AŞI KONUSU SİYASİ BİR ARACA DÖNÜŞTÜRÜLEMEZ

DPP yetkilileri böyle basit bir aşı konusunu çok karmaşık hale getirdi. Belki de dünyada bunu yapan sadece onlar. Aşırı bir duyarlılık ve korku sergilediler. DPP’nin aşırı politikalarını dikkate alınca, Çin ana karasını sadece Taiwan halkının hangi kanaldan gelirse gelsin en kısa zamanda aşılanmasını ve aşılandıktan sonra daha az can kayıplarının olmasını ümit etmek olabilir. Çin ana karası, Taiwan ve ABD arasındaki siyasi oyuna gelince, rekabet edebilecek başka birçok alan var. Çin ana karası, aşıyı bir mücadele alanı olarak görmüyor ve bundan bir çıkarı yok. Çin ana karası için Covid-19 aşısı salgın karşıtı bir çaba ve insancıllıktan başka bir şey ifade etmiyor. Aşı konusunu siyasi araca dönüştürmeye kesin biçimde karşıyız.