Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nin dün “ABD Dışişleri Bakanı’nın Taiwan’ın Dünya Sağlık Örgütü’ndeki gözlemci statüsünü geri kazanması için bir strateji saptamasını isteyen” tasarıyı inceleyerek onayladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Taiwan meselesinin Çin-ABD ilişkilerinde en önemli ve en hassas bir konu olduğunu, tek Çin ilkesinin Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli ve uluslararası toplumun genel mutabakatı olduğunu söyledi.

Zhao konuşmasında, Çin’in ABD Kongresi’nin tek Çin ilkesini ve Çin-ABD üç ortak bildirisinin ilgili ilkelerine ve BM Genel Kurulu’nun 2758 sayılı kararı ve DSÖ’nün 25.1 sayılı kararında saptanan temel kuralları ciddi şekilde ihlal eden tasarılarına kesinlikle karşı çıktığını belirtti.

Zhao, Çin merkezi hükümetinin Taiwan bölgesindeki soydaşların sağlığına ve refahına büyük önem verdiğini, Tek Çin ilkesi önkoşuluyla Taiwan’ın küresel sağlık çalışmalarına katılımı için uygun düzenlemeler yaptığını ifade etti.

Sözcü Zhao, “ABD’deki ilgili taraflar Taiwan meselesinin yüksek hassasiyetini yeterince kavramalı, tek Çin ilkesine ve Çin-ABD üç ortak bildirisinin ilgili kurallarına ciddi şekilde sadık kalmalı, uluslararası hukuk ve uluslararası ilişkilerin temel normlarına uymalı, Taiwan ile ilgili olumsuz tasarıların değerlendirilmesini ilerletmeyi durdurmalı, sözde ‘Taiwan bağımsızlığı’ güçlerine yanlış sinyal göndermeyi bırakmalı ve Taiwan’ın sözde uluslararası alanını genişletmesine yardım sağlamayı durdurmalı” dedi.