China Daily

Hong Kong meclisinin geçen hafta seçim yasasında değişiklikler yapan bir yasa çıkarmasından kısa süre sonra Washington, Hong Kong’un şiddet ile siyasi kaosa son vermek ve küresel finansal merkezi tekrar rayına oturtma çabalarına dil uzatan içişlerine müdahale eden açıklamalar yaptı.

Bu temelsiz suçlamalar Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Hong Kong’daki seçim sistemini iyileştirmekle ilgili yerel yasaya karşı en son açık karalamalarıdır ve tekrar Washington’ın egemenlik düşüncesini ve Hong Kong’da sorun yaratma art niyetlerini ortaya çıkardı.

Çin’in hukukun üstünlüğünün geçerli olduğu bir ülke olduğu vurgulanmak zorundadır. Bu yerel yasanın kapsamlı biçimde tamamlanması Ulusal Halk Kongresi’nin (UHK) ilgili kararlarını takip eden ve UHK Daimi Komitesinin yaptığı değişikliklerin ruhuna uygun önemli bir önlemdir. Hong Kong’un Çin’in bir özel idari bölgesi olduğu da vurgulanmak zorundadır ve yerel seçim sisteminin düzeltilmesi dâhil Hong Kong’la ilgili konular, tamamen Çin’in iç işleridir. Bu yüzden ABD politikacılarının Hong Kong’un kendi seçim sistemini ayarlama çabalarıyla ilgili suçlamaları Çin’in içişlerine kaba bir müdahaledir ve uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel kurallarının ciddi bir ihlalidir.

Biz süre için, bazı Çin karşıtı ve radikal ayrılıkçı güçler toplumsal ayaklanma yaratmak ve hatta Hong Kong’u yönetme hakkını ele geçirmek için Hong Kong seçim sistemindeki boşlukların avantajlarından yararlandı. Yeni yasa önceki seçim sistemindeki açıkları kapattı, yeni “Hong Kong’un yurtsever yönetimi” düzenini teyit etmek ve Hong Kong’un demokratik sisteminin sağlam ve düzenli bir rotada sürekli ileriye gitmesini sağladı.

ABD POLİTİKACILARI VE MEDYASI ÇİN’E KARŞI KABA BİR KARALAMA KAMPANYASI BAŞLATTI

Bu yeni yasa Hong Kong’da iyi yönetişimin başarılmasına sağlam bir garanti sağlayacaktır ve ulusal güvenliği, güvenliği ve kalkınma çıkarlarını ve uzun dönemde Hong Kong’un refahı ve istikrarını daha iyi desteleyecektir. Uzun bir süre, bazı ABD politikacıları ve ABD medyası, Hong Kong ve Xinjiang ile ilgili konulardaki gerçekleri kasten çarpıtarak Çin’e karşı kaba bir karalama kampanyası başlattı. Hong Kong’da demokrasi ve özgürlükleri düşündüklerini söylemelerine rağmen asıl niyetleri bu konuları Çin’in kalkınmasını engellemek için sömürmektir.

Ayaklanmaya katılanların yaptığı ahlaksız vandalizmin kurbanları hakkında asla konuşmamalarına, Hong Kong halkının ortak istikrar ve kalkınma arzusuna saygı göstermediklerine, asla Hong Kong’un sıradan vatandaşlarının iyiliğini önemsememelerine şaşmamak gerekir. Aksine, her zaman Hong Kong’da rahatsızlık yaratmak ve kışkırtmalar yapma konusunda bir cinnet içindeydiler, bu durumda insan, bunların sloganlarının iş Hong Kong’un istikrar ve refahına gelince “en kötüsü en iyidir” olduğu izlenimine kapılıyor.

Kimse Çin’in bir parçası olan Hong Kong’un geleceğini Çin merkezi hükümetinden daha fazla düşünemez. Bu yüzden ilk olarak Hong Kong Ulusal Güvenlik Yasası ve yeni seçim sistemi yürürlüğe kondu. Dünya için iyi haber ise şu; Çin “Bir Ülke, İki Sistem” politikasına sarsılmaz biçimde bağlı kalacak ve Hong Kong’un istikrar ile refahını sağlamak için enerjik biçimde çalışacaktır.

Hong Kong ve genel olarak Çin’in kötülüğüne isteyen Çin karşıtı güçler için kötü haber ise, sinsi arzularının başarısızlığa mahkum olmasıdır.