Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Özçelik, Türkiye ve dünya gündeminde öne çıkan basıkları değerlendirdi.

İsmet Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

 • “104 amiralin yayınladığı bildiriyi kimisi darbe çağrısı diye nitelendirdi, kimisi de fikir hürriyeti olarak yorumladı.
 • Bildiri sonrası 10 amiral gözaltına alındı. Gözaltılar ile ilgili tartışmalar sürüyor.
 • Koranavirüs vakalarında sayı 50 binleri geçti. Dünya genelinde ilk sıralara yerleştik. Ciddi tedirginlik yaşanıyor.
 • Ramazan ayında yeni tedbirlerin devreye gireceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’nin Ramazan ayında dinlendirileceği ve mayıs ayında turizm sezonunun açılacağını söyledi.
 • Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın açıklamaları sonrası Rusya, Washington büyükelçisini Moskova’ya çağırmıştı. Merak edilen konu ise Rusya, Washington Büyükelçisini ne zaman ABD’ye geri göndereceğiydi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD ile ilişkilerin geleceğine yönelik istişareler için Moskova’ya giden Rusya’nın Washington Büyükelçisi Antonov’un geri dönmesiyle ilgili olarak, ‘Bu önümüzdeki günlerde olacak bir şey değil. Tarihi Washington’ın ikili anlamda atacağı ileriki adımlar üzerinden belirleyeceğiz ABD’den yine de ilişkilerin biraz da olsa normalleşmesi yönünde çaba göstermeleri ve bu anlamda fark edilebilir bir adım atmalarını bekliyoruz.’ dedi.
 • Bu açıklamalar, Rusya’nın Washington Büyükelçisini bir süre daha ABD’ye göndermeyeceği olarak değerlendirildi.
 • Ukrayna’daki gelimlere başta ABD olmak üzere birçok ülke karışmaya başladı. Bu durum ABD ile Rusya arasındaki gelimi daha da tırmandırdı. Özellikle NATO’nun da devreye girmesi sıkıntı yaratan konuların başında geliyor.
 • Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Kiev ve Batılı ülkelerin Ukrayna’da gerilimi tırmandırmaya yönelik eylemlerine dikkat çekerek “Bu dezenformasyon ve propaganda politikasını, gerekli enformasyon arka planını oluşturmayı ve dikkatleri Kiev’in Donbass’taki askeri hazırlıklarından, Ukrayna’nın Minsk anlaşmalarına ilişkin sabotajlarından ve NATO ülkelerinin Ukrayna topraklarındaki faaliyetlerini artırmalarından farklı yöne çekmeyi amaçlayan eylemler olarak görüyoruz.” dedi.
 • NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Stuart Peach, Ukrayna’ya iki günlük bir ziyaret yaptı ve Cumhurbaşkanı Zelenskiy ve Genelkurmay Başkanı Homçak ile görüştü.
 • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Eski Başkan Donald Trump yönetiminde askıya alınan Filistin’e mali yardımları yeniden göndermeyi planladıklarını açıkladı. Blinken yapılacak yarımın 235 milyon doların üzerinde olacağını bildirdi.
 • Suriye’de tansiyon yeniden yükseldi. Bunun nedeni de İsrail’in Suriye’ye hava saldırısı düzenlemesi. Suriye resmi haber ajansı SANA, Suriye hava savunma sistemlerinin başkent Şam semalarında İsrail saldırılarına karşılık verdiğini duyurdu. Saldırıda 4 askerin yaralandığı da açıklandı. İsrail tarafından egemen bir ülkenin topraklarına saldırı yapıldı. İsrail bir süredir bunları yapıyor. Bu nereye kadar gider? Saldırlar devam ederse daha gergin bir bölge bulabiliriz.”