Ukrayna Ulusal Haber Ajansı’nda 9 Şubat’ta bildirildiğine göre, Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov, aynı gün sosyal medyada Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) gelen dokuzuncu ve onuncu askeri yardım malzeme paketinin o gün öğleden sonra ve akşam ayrı ayrı Ukrayna’ya ulaştığına, dokuzuncu askeri yardım malzeme paketinde 80 tondan fazla mühimmat bulunduğuna dair bir haber paylaştı.

ABD’nin bir kez daha Ukrayna’ya silah sevk etmesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginliğin sürdürülmesine neden oluyor. Ancak daha fazla silah Ukrayna’ya barış getirebilir mi?

Uzun yıllardır Ukrayna’nın doğusundaki çatışma bölgesinde görev yapan 30 yaşındaki Ukrayna Kara Kuvvetleri’nde görevli subay, daha fazla silah gönderilmesinin sorunu kökünden çözemediğini söyledi.

ABD gibi Batılı ülkelerin Rusya’nın tehdidi bahanesiyle durmadan Ukrayna’ya silah sevk etmesi, birçok Ukraynalı’yı kaygı içine soktu.

Bir Ukraynalı, “Art niyetli Batılı ülkeler Ukrayna’yı savaşa itiyorlar.” dedi.

Diğer bir Ukraynalı, “Avrupa veya ABD’nin söylemi ile ilgilenmiyorum, onlara inanmıyorum. Çünkü sık sık yalan söylüyor ve sözlerini tutmuyorlar.” dedi.

ABD ve NATO, geçen yılın sonundan bu yana Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş riskini sürekli kışkırtıyor.

ABD askeri üsleri esas olarak Litvanya, Polonya ve Romanya gibi ülkelere konuşlandırıldı, Polonya’daki ABD askerlerinin sayısı 5 bin 700’e ulaştı.

Ukrayna’nın NATO üyesi olmamasına rağmen, ABD gibi Batılı ülkeler son birkaç hafta içinde sürekli olarak Ukrayna’ya asker sevkiyatı yapmaktadır.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, son zamanlarda bin tondan fazla ağırlıkta ve 1,5 milyar ABD Doları değerinde silah teslim aldıklarını bildirdi.

ABD YÖNETİMİNİN GÜVENİLİRLİĞİ NEREDEYSE TÜKENDİ

ABD ve NATO’nun bu tür geniş çaplı asker konuşlandırmaları, sözde Rus tehdidi bahanesiyle yapıldı. Ancak ABD’nin yoktan var ettiği yalan, birçok medya kuruluşu tarafından fark edildi.

AP’de yer alan bir yorumda, geçen onlarca yılda ortaya çıkan çeşitli yalanları nedeniyle ABD yönetiminin “güvenilirliğini” hızla yitirdiği eleştirisi yapıldı.

Günümüzde ABD hâlâ Rusya ve Ukrayna’daki durumu herhangi bir sağlam dayanağı olmadan abartıyor, böylece az kalan “güvenilirliği” neredeyse tükendi.

İspanyol gazetesi El Mundo’da, “ABD yönetimi Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmayı abartarak krizin tırmanmasını teşvik ediyor. Bunun önemli bir nedeni de düşük olan seçmen desteğini arttırmak. Böylece Demokratik Parti bu yılki ara seçime güçlü girebilir.  Ancak Ukrayna’nın Rusya’yla çatışmaya girmeye itilmesinin bedeli ödenecek.” şeklinde yazıldı.