CRI Türk Dış Haberler Servisi

Beyaz Saray’ın yayımladığı Çin karşıtı Covid-19 açıklamasında bilim dünyasına değil istihbarat kurumlarına atıf var. Çin basını ABD istihbaratının Irak ve Suriye konusundaki yalanlarını anımsatıyor ve ekliyor: Virüsün takibi CIA’nın işi değil.

Amerika Birleşik Devletleri  (ABD) Covid-19 salgınını Çin karşıtı politikasına dâhil etme çabalarını yoğunlaştırdı. Beyaz Saray yayımladığı son açıklamasında virüsün kökenine dair çalışmaların devam ettiğini açıklamakla yetindi. 300 kelimeyi aşmayan raporda 6 kez istihbarat örgütlerine vurgu yapılırken bir kez bile bilim dünyasına atıfta bulunulmaması Çin yönetimi ve ülke medyası tarafından tepkiyle karşılanmaya devam ediyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbing, çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında Washington yönetiminin attığı adımlar ile yalnızca ABD içinde değil aynı zamanda uluslararası düzeyde salgın karşıtı iş birliğine darbe vurduğunu dile getirdi. Biden yönetimini,  siyasi manipülasyondan uzak durmaya çağıran Wang Wenbing, virüsün kaynağına dair araştırmalar hususunda ABD’nin Fort Detrick biyolojik laboratuvarı da dâhil olmak üzere 200’ün üzerindeki tesisini incelemeye açması gerektiğini dile getirdi. Çinli diplomat konuşmasının devamında ABD’nin Çin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) daha önce bu konuda araştırma yaptığını anımsatarak “Umuyoruz ilgili taraflar virüsün kaynağı tartışmalarının siyasete alet edilmesine direnirler ve salgına karşı uluslar arası iş birliğini derinleştirirler.”  diye konuştu.

Yeni tip koronavirüsün genom dizilimini dünyaya ilk açık ülke olan Çin ve DSÖ ekibi Wuhan’daki araştırmalarının ardından yayımladığı raporda virüsün laboratuvardan sızman ihtimalinin son derece düşük olduğunu vurgulamıştı. ABD’nin iddialarını geçen ay yeniden ele alan dört ülkeden 18 farklı bilim insanı da Science dergisine için kaleme aldıkları mektupta DSÖ’nün ilk raporunu teyit ettiklerini duyurdular. Benzer şekilde DSÖ Acil Durum Programı İcra Direktörü Michael Ryan, kısa süre önce düzenlenen bir basın toplantısında, yeni tip koronavirüsün kaynağına ilişkin çalışmaların siyaset tarafından zehirlendiği görüşünü dile getirdi.

IRAK VE SURİYE ÖRNEĞİ HÂLÂ CANLI

ABD’nin Çin karşıtı kampanyasında sözde istihbarat raporlarını temel almasına bir yanıt da hafta içinde Global Times gazetesinden geldi. Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun CIA görevlisiyken “Yalan söyledik, aldattık ve çaldık” itiraflarını anımsatan Global Times şu ifadeleri kullandı:

“ABD istihbarat topluluğu ilk kez yalan söylemiyor. 2003’te CIA, Irak’ı kitle imha silahları üretmekle suçladı ve savaş ateşini yaktı. Savaşın peşi sıra çok sayıda sivil öldü ve aileler parçalandı. Buna karşın sözde istihbaratın ABD tarafından kurguladığı ortaya çıktı ve sözde delil bir deterjan şişesinden başka bir şey değildi. Washington ayrıca, Suriye’nin kimyasal silah kullandığına dair ilgili istihbaratın kendilerinde olduğunu söyleyerek hava saldırısı başlattı. Oysa gerçek şu ki, ABD ve Batı’nın sponsor olduğu Suriye Sivil Savunması, Suriye’nin kimyasal saldırı başlattığını gösteren sahte bir video yayınlamıştı. Bugün de kimi Amerikalı politikacılar Covid-19’un kaynak takibini CIA’nın işi haline getirerek sadece diğer ülkeleri tuzağa düşürmeye çalışıyor.  Virüsün takibi, istihbarat ajanları tarafından değil, bilim insanları tarafından yapılacaktır. “