China Daily

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Biden’ın Sağlık Başdanışmanı ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, yakın zamanda Omicron’un daha bulaşıcı alt varyantı BA.2’nin ABD’de başka bir Covid-19 salgını dalgası başlatabileceği uyarısında bulundu. 

Ancak ABD Kongresi, Ukrayna’ya daha fazla “yardım” tahsis etmek amacıyla salgın yardımında 15,6 milyar dolarlık kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısını yakın zamanda kabul etti. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, kararın “üzücü” olduğunu, ancak “Ukraynalıların öldüğünü” söyledi. NBC televizyonu muhabiri Jake Sherman, Pelosi’nin açıklamasına, “Amerikalılar Covid-19 salgınından ölüyorlar” yanıtını verdi.

Bazı Beyaz Saray yetkilileri, ABD hükümetinin salgınla mücadele fonlarının tükendiğini ve Kongre daha fazla fonu onaylamazsa, Covid-19 hastalarının tedavisi için monoklonal antikor tedavilerinin mayıs ayı sonuna kadar biteceğini ve ek aşıların mevcut olmayacağını söylediler. ABD’nin, Rusya-Ukrayna çatışmasını körüklemek için parası olması, ancak salgınla mücadeleye yetmemesi kendini “insan haklarının üstünlüğüne” sahip demokrasi olarak ilan eden bir ülke için büyük bir ironidir. Bazı Amerikalı siyasetçilerinin gözünde siyasi çıkarlar insanların yaşamından önce gelir. Rusya-Ukrayna çatışmasının başlamasından bu yana ABD, silah tüccarlarının büyük kârlar elde ettiği “insani yardım” maskesi altında Ukrayna’ya askeri yardım sağlıyor. 

ABD KENDİ SORUNLARIYLA YÜZLEŞMELİ

ABD, Ukrayna’ya 13,6 milyar dolarlık ‘’insani yardımda’’ bulunduğunu açıkladı, fakat bu yardımın yarısından fazlasını askeri yardım olarak vermesi, Rusya-Ukrayna krizinde yangını körüklemeye yaradı. Associated Press haber ajansına göre, bu maddi yardımın çoğu ABD’nin Doğu Avrupa’daki askeri varlığını fonlamaya ve müttefiklerini silahlandırmaya gitti ve çok az para doğrudan Ukrayna halkına aktarıldı. 

Salgının ortaya çıkmasından sonra ABD Kongresi Savunma Bakanlığı’na salgınla mücadele için 1 milyar dolar verdi, ancak bu paranın çoğu askeri teçhizat alımına yönlendirildi. ABD Çalışma Bakanlığının bir araştırmasına göre, acil işsizlik yardımında 87 milyar dolardan fazla para uygunsuz biçimde dağıtıldı,  800 milyar doların sadece yüzde 23’ü gerçekte yardıma muhtaç olanlara ulaştı. Bunun dışında, iki partinin siyasetçileri aşılama ve maske konularında münakaşa ederek, salgını kontrol çabalarına daha fazla zarar veriyor. Salgın sona ermekten uzaktır. ABD kendi sorunlarıyla yüzleşmeli, sorumluluklarını yerine getirmeli, insanların yaşamına öncelik vermeli ve küresel salgın önleme ile kontrolü için çaba göstermelidir.