Çin’in Washington Büyükelçiliği tarafından dün yapılan açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sözde “Covid-19 Virüsünün Kaynağına İlişkin Araştırmalar Raporu’nun” bilimsel ve güvenilir olmadığına işaret edildi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü Ofisi dün, sözde “Covid-19 Virüsünün Kaynağına İlişkin Araştırmalar Raporu’nun” özetini açıkladı.

Raporda, Covid-19 virüsünün kaynağının doğa olduğu veya virüsün laboratuvardan sızdığı ihtimallerinin dışlanamadığı kaydedildi. Raporda ayrıca, Çin’in uluslararası araştırmaları engellediği ve bilgileri paylaşmayı reddettiği iddia edildi.

Beyaz Saray da aynı gün açıklama yaparak, Çin’in virüsün kaynağına ilişkin uluslararası araştırmaları engellediği ve şeffaflıktan yoksun olduğu iddiasını ileri sürdü.

Gelişmeler üzerine Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, ABD’nin söz konusu girişimlerine şiddetle karşı çıkıldığı ve girişimlerin sert dille kınandığı belirtildi.

ABD istihbarat teşkilatlarının önderliğinde hazırlanan söz konusu hayal ürünü raporun bilimsel ve güvenilir olmadığına işaret edilen açıklamada, “Virüsün kaynağına ilişkin araştırma bilimsel bir meseledir ve istihbarat uzmanları tarafından değil, bilim insanları tarafından yürütülmelidir. Ayrıca, Çin’in şeffaf olmadığı iddiası da ABD’nin tamamen virüsün kaynağına ilişkin araştırmaları siyasileştirmek için bulduğu bir bahanedir. Salgının ortaya çıkmasından sonra Çin, daima açıklık, şeffaflık ve sorumluluk ilkeleri doğrultusunda hareket ederek, ilk anda virüsün gen dizilimini paylaştı ve salgınla mücadele iş birliğini başlattı. Çin virüsün kaynağına ilişkin araştırmalar yürütülmesi amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarını geçen sene itibarıyla iki defa Çin’e davet etti. DSÖ uzmanları Çin’de çalışmalar yürüttüğü sırada Çin tamamen açıklık ve şeffaflık göstererek, bütün talepleri karşıladı ve hiçbir sınırlama koymadı. DSÖ tarafından 30 Mart’ta açıklanan Çin-DSÖ ortak araştırma raporu da DSÖ’nün prosedürüne uygun olarak bilimsel yöntemle hazırlandı. Çin’in virüsün kaynağına ilişkin araştırmalar hakkında gösterdiği açık ve şeffaf tavır da uluslararası alanda faaliyet gösteren uzmanlar tarafından takdir edildi.” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Çin’in Covid-19 virüsünün kaynağına ilişkin küresel araştırmalar hakkındaki tutumu her zaman net. Çin, bilimsel araştırmalara daima destek veriyor ve bu araştırmalara katılmaya da devam edecek. Siyasi manipülasyona, suçluluk karinesine ve sorumluluğu başkalarına atma girişimlerine karşı çıkıyoruz. Virüsün kaynağına ilişkin ikinci faz araştırmalar, birinci faz çalışmalar temelinde genişletilerek, dünyanın birçok ülkesinde ve bölgesinde yürütülmelidir. Ancak böylece, gerçek cevaplar bulunabilir.” ifadelerine yer verildi.