CGTN

Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde ısrarla yayınlanan Covid-19’un “laboratuvardan sızdığı” teorisinden sonra Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, istihbarat örgütlerinin yeni koronavirüsün nasıl ortaya çıktığı ile ilgili hem doğal kaynak hem de Wuhan Viroloji Enstitüsü (WIV) kaynağını dikkate alan kapsamlı bir araştırma yapmasını isteyen idari bir emir yayınladı.

Washington’ın Covid-19’a yaklaşımı jeopolitik ve gerçeklerle ilgili samimi bir soruşturma ya da bilimsel hakikati değil bir anlatıyı tercih edilmesine dayanıyor. Sonuçta,  mesele Çin’e bir suç ya da sorumluluk yüklemeyen herhangi bir sonucu kabul edemeyecekleri hale geldi.

Biden yönetiminin kendisi, Trump yönetiminin kendi ülkesinde Covid-19’u felaket biçimde ele almasından dikkatleri başka yöne çekmenin bir araca olarak kabul ettiği laboratuvar sızıntısı teorisini istekle savunmuyordu. Ama Beyaz Saray iç politikanın ek baskıları yüzünden bunu kabul etmek zorunda kaldı.

BİR TRUMP YALANI

ABD’deki Trump dönemi özellikle tek bir adamın etkisi ile değil, aksine kişisel olarak artan anlamsızlığına rağmen onu ortaya çıkaran ve var olmaya devam eden siyasi bağlamla tanımlandı.

Bu ABD siyasi ortamının artan bir şekilde kutuplaşmış,  güvenilmez hale geldiği ve bölücü bir kimlik çatışması tarafından şekillendirildiğine tanık olduğu bir dönemdir. Böyle büyük ölçekli bir hayal kırıklığı, komplo teorilerini, anlatıları ve kimlikleri tercih ederek anlatıları tercih eden ve bilim karşıtı bir politikayı içeren “hakikat sonrası siyaset” diye tanımlanan bir kültürü ortaya çıkardı.

WSJ MAKALESİ TİPİK BİR ÖRNEK

Bütün bu olgular ABD’de, her tarafın diğerine karşı aşırı güvensiz olduğu ve ahlaki olarak onları itibarsızlaştırmaya çalıştığı bir sorunlar bolluğu içinde iç siyasi mücadelelerin ortamı haline geldi.

Bu parçalanmış siyasi ortam içinde WIV laboratuvarı komplo teorisi,  bir seçim yılının sıcak ortamında salgının neden olduğu ölümler ve iş kayıplarının etkisini azaltmak isteyen Trump taraftarları arasında ortaya çıktı. Yönetim buna uygun olarak bu teoriyi iki düzeyde kullandı, ilk olarak kendi kusurunu reddetti ve ardından fırsatçı bir şekilde ABD’nin Çin politikasını yeniden şekillendirme ve aşırı bir yaklaşım sürdürmeye zorladı.

Trump yönetiminin görevden ayrılmasından bu yana, bu teori yeni başkanı Çin’e karşı sert politikaları sürdürmeye zorlama ve onları gözden düşürmek ve böylece mirasını haklı çıkarmak için “Trump başından beri haklıydı” anlatısını oluşturmak için kullanılan bir sopaya dönüştü.

SİRK DEVAM EDİYOR

Laboratuvar teorisini kanıtlayacak hiçbir ciddi kanıt yok. İpuçları virüsün 2019’un ikinci yarısında değişik yerlerde tespit edildiğini gösteriyor. Bu Wuhan’ın ilk vakayı bildirmesinden önceydi. WSJ’nin Çinli madencilerin 2012’de ölümünü 2019’a kadar ortaya çıkmayan Covid-19 virüsüne bağlaması gülünç.

Biden’ın 90 gün içinde bir soruşturma yapılması çağrısı tamamen bir siyasi manipülasyon. Soruşturma daha çok bu sorunlu ülke içi bağlam içinde hareket etmek ve salgını Amerika’nın Çin ile ilişkilerinde sözde şeffaflık altında silaha dönüştürmeye devam etmektir.

Eğer Washington gerçekten şeffaflık istiyorsa, Çin’in Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) uzmanlarını ABD’ye çağırmasını, Fort Detrick ile yurt dışındaki laboratuvarları açma ve 2019’da Virginia ve Wisconsin’de açıklanamayan solunum yolları hastalıkları ile ilgili detaylı verilerin açıklanmasını çağrısına destek vermelidir.

DSÖ’nün Wuhan ziyareti, laboratuvardan sızıntının “son derece ihtimal dışı olduğu” sonucuna vardı. Sahada yapılan araştırmalar ve geniş verilerin derinlemesine araştırılmasından sonra bulgulara ulaşıldı. Biden’ın soruşturması yeni bir şey çıkarmayacak. ABD bu konuda açık bir fikre sahip. Ama spekülasyonlar buna rağmen devam edecek. Washington ciddi yanıtlarla ilgilenmiyor ve asla ilgilenmedi.

WIV teorisi ABD’de ve aşırı partizan kısasa kısas politikasında sorunlu bir siyasi futbol oyunu olmaya devam edecek. Bu, komplolar, yanlış bilgiler ve hakikat sonrası politikanın zirvesinde olan bir ülkeye özgü bir durumdur, kendi başarısızlıkları ile objektif biçimde hesaplaşmayı başaramayan bir ülke. Bilakis bu sadece çağdaş Amerikan demokrasisinin istikrarsızlığını, akıl dışılığını ve tutarsız doğasını göstermeye hizmet eder.