Çin Dışişleri Bakanlığı, Xinjiang ile ilgili yalanların üstünü örten ve insan hakları konusunda ikiyüzlüce davranan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) kendi “insan hakları koruyucusu” imajını çürütmeyi hızlandırdığını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, dün düzenlenen basın toplantısında, ABD’nin teknoloji devi Tesla’nın Xinjiang’da mağaza açmasına getirdiği eleştirilere yanıt verdi.

Wang, “ABD, Xinjiang’da yaşananların göz ardı edilmemesi iddiasında bulundu. Aralık 2018’den bu yana 100’den fazla ülkeden 2 bini aşkın uzman, muhabir ve diplomat Xinjiang’ı ziyaret ederek bölgedeki toplumsal huzur ve refaha tanıklık etti. Washington bunları niçin göz ardı ediyor?” dedi.

Çinli sözcü, Fransa, Rusya, İsveç, Danimarka, Norveç, İsviçre, ABD, Japonya, Singapur, Avustralya, Brezilya, Güney Afrika ve diğer birçok ülkeden medya mensupları ile akademisyenler tarafından kaleme alınan yazılarda Xinjiang’da sözde zorla çalıştırma ve soykırım olduğu gibi iddiaların tamamen Çin’e dair düşmanlık ve  kaynaklanan yalanlar olduğunu ifade ettiğinin altını çizdi.

Sözcü, ABD’nin yalanlarının insan haklarını korumak yerine Çin’in kalkınmasını ve Xinjiang’daki dayanışma ve istikrarı bozmayı amaçladığına işaret etti.