ABD’nin izlediği siyasetin Ukrayna’da “hayal kırıklığı yarattığını belirten Dr. Mehmet Perinçek, Ukrayna’nın “frene bastığını” söyledi.  Bölgede ABD’siz çözüm için şartların oluşmaya başladığını değerlendiren Perinçek, Türkiye’nin alacağı inisiyatifin de barışa katkı yapabileceğini belirtti.

CRI Türk’te Mehmet Kıvanç’ın hazırlayıp sunduğu Manşet programına katılan Moskova Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Ukrayna siyasetini değerlendirdi:

“ABD bir yandan Rusya’yı kuşatmaya çalışıyor ama diğer yandan da bir Rusya tehdidi bir Rusya işgali propagandasıyla hem NATO içindeki kendine bağlama peşinde hem de Ukrayna’yı da kendi planları çerçevesinde kullanmak amacında.”

Afganistan hezimeti ve Avusturalya, İngiltere, Amerika’nın Avrupa Birliği (AB) ve NATO’yu tamamen dışlayarak kurduğu AUKUS ittifakının Batı’da siyasi çatlaklara neden olduğunu kaydeden Perinçek, ABD ile müttefikleri arasındaki makasın giderek açıldığı görüşünde:

“Fransa’da seçimler yaklaşıyor. Baktığımızda neredeyse adayların hepsi NATO karşıtı. Emmanuel Macron ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti’ diyor. Milliyetçilerin lideri Eric Zemmour’a bakıyorsunuz, NATO’dan çıkılması gerektiğini savunuyor. Sol aday Jean Luc Melenchon da NATO’dan çıkılması gerektiğini savunuyor. Fransa seçimlerinde ne Atlantikçi aday olarak görebileceğimiz Maron da milliyetçisi de solcusu da NATO karşıtı bir söylem geliştiriyor.”

“ABD ÇATLAKLARI KAPATMAYA ÇALIŞIYOR”

ABD’nin NATO’da büyüyen çatlakları giderebilmek için Rusya tehdidi propagandasını büyüttüğünü kaydeden Perinçek, Washington’un siyasetinin Ukrayna’da bile rahatsızlık yaratmaya başladığını bildirdi. Perinçek, Almanya’nın da “Rusya işgal edecek” propagandasına onay vermediğini aktardı:

“Almanya’nın kendisi bunlara itiraz ediyor. Almanya’nın yetkilileri bir Rus işgali istihbaratına kendilerinin sahip olmadığını eğer ABD’nin elinde böyle bir bilgi varsa bunun kendileriyle paylaşılmadığını ifade etmek zorunda kalıyorlar. Bunlar, Ukrayna içinde bile ABD ile ilgili hayal kırıklığı olduğunu gösteriyor.”

ABD’nin olası bir sıcak çatışmada Ukrayna’ya asker göndermeme kararını da yorumlayan Perinçek, ABD’nin buna gücünün yetmediğini vurguladı:

“İki gün önce (Donald) Trump Biden’a ‘Ukrayna’yı bırak Meksika sınırına bak.’ dedi. Biden’ın bu politikaları kendi içinden tutun da Avrupa’da hatta Ukrayna’da bile artık şüpheyle ve tepkiyle karşılanmaya başlandı.”

“HAYAL KIRIKLIĞI ABD’SİZ ÇÖZÜMÜN KAPISINI AÇABİLİR”

Provokasyon ihtimalini gözden kaçırmamak gerektiğini de not eden Dr. Mehmet Perinçek, gelinen noktada Ukrayna’nın “frene bastığı” yorumunu yaptı.

Ukrayna’da oluşan “hayal kırıklığını” ABD’nin kurduğu oyunun başarısızlığı” olarak değerlendiren Perinçek, bu durumun “ABD’siz bir çözümü Ukrayna’ya ve bölgeye dayatacağını” söyledi. Çözüme Türkiye’nin de katkı verme şansının olduğunu düşünen Perinçek, şunları paylaştı:

“Eğer Türkiye, Ukrayna üzerindeki ABD etkisini kırabilirse veya ABD’ye yönelik hayal kırıklığından doğmuş olan boşluğu bölge ile bütünleşme adına Türkiye doldurabilirse bu anlamda Erdoğan Kiev’i uyarıcı bir rol de oynayabilir. Türkiye, ABD’nin yarattığı hayal kırıklığını Rusya ile Ukrayna’yı birbirine yakınlaştırmak, bölge inisiyatifini güçlendirmek adına değerlendirebilirse bölge istikrarı açısından olumlu bir rol oynayacaktır.”