CRI Türk Dış Haberler Servisi

ABD, Çin’i kuşatma siyasetinde vites artırmaya devam ediyor. Beyaz Saray yayımladığı “Hint-Pasifik Stratejisi” isimli belgede yeni dönemde izleyeceği yol haritasını kamuoyunu duyurdu.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasını barındıran ve ilerleyen yıllarda küresel ekonomik büyümenin üçte ikisini oluşturacak Hint-Pasifik bölgesi, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki rekabetin merkezi olmaya devam ediyor.

Washington yönetimi, 12 Şubat’ta yayımladığı “Hint-Pasifik Stratejisi” isimli belgede bölgenin gelecekteki dünya düzenini tanımlayacağını vurguladı. Beijing yönetimini askeri, ekonomik, diplomatik ve teknolojik gücünü harmanlayarak bölgede etki alanı yaratmakla suçlayan belgede “Amacımız Çin Halk Cumhuriyeti’ni değil ancak faaliyet yürüttüğü stratejik ortamı değiştirmektir.” denildi.

ABD SEFERBER EDECEK AKTÖR ARIYOR

ABD’nin yeni dönemdeki dış politikasının, bölgede İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne değin olduğundan daha fazla varlık gerektirdiği savunan belgede, Çin’e “kolektif çabalarla” yanıt verileceği ileri sürüldü. ABD’nin 5 temel amacı ise; Açık ve özgür Hint-Pasifik dünyasının geliştirilmesi, bölge içinde ve ötesinde bağların inşa edilmesi, refahın ilerletilmesi, güvenliğin sağlamlaştırılması ve salgınlar ve iklim değişikliği gibi 21. yüzyılın tehditlerine karşı bölgesel direncin tesis edilmesi olarak sıralandı.

“Değişen stratejik koşullar ve tarihi meydan okumalar aynı vizyonu paylaşanların benzersiz iş birliğini gerektiriyor.” ifadesinin kullanıldığı belgede, Biden yönetiminin 5 stratejik amaç doğrultusunda ittifaklarını modernize edeceği, partnerliklerini güçlendireceği ve ortaklıklara daha fazla yatırım yapacağı duyuruldu. Dört bölümden oluşan belgede ABD, Japonya, Avustralya ve Hindistan’dan oluşan Dörtlü Güvenlik Diyaloğu (QUAD) ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) arasında bağlantı fırsatlarının aranacağı belirtildi. NATO ve Avrupa Birliği’ne (AB) daha geniş rol verme niyetini gizlemeyen metinde ayrıca “Hint-Pasifik ve Avrupalı ortaklarımızı AUKUS ortaklığı da dâhil olmak üzere yeni yollarla bir araya getireceğiz.” değerlendirmesi öne çıktı.

YATIRIMLARINI İKİYE KATLAYACAK

Hint-Pasifik bölgesinde kurumları birbiriyle ilintilemeye çalışan Beyaz Saray, hegemonyasının derinleştirmek için de kesenin ağzını açacağını duyurdu. Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne rakip olarak başlatılan “Daha İyi Bir Dünyayı Yeniden İnşa Et” projesi kapsamında G7 ülkeleri ile beraber çalışacağını ve alt yapı yatırımlarını ikiye katlayacağını belirtti.