Amerika Birleşik Devletleri (ABD) başta olmak üzere Batılı ülkelerdeki bazı politikacılar, Uygurların Xinjiang dışında diğer eyaletlerde çalışması meselesine ön yargıyla yaklaşıyor ve bunun “zorla çalıştırma” olduğunu iddia ediyor. Söz konusu politikacılar, Çin’deki etnik gruplar arasındaki dayanışmayı bozmak ve Xinjiang’ın gelişmesini engellemek için ellerinden geleni yapıyor.

ABD’li analist Einar Hans Tangen, New York Times gazetesinin Xinjiang’daki Kuitun kentinde çektiği videoyu şöyle değerlendirdi: “Abartma, montaj, kısık sesle konuşmalar, sanki her şey komplo ve orada bir film çekiliyor gibi.” Korkunç bir teknikle çekilen bu videoda, Uygurların zorla çalıştırıldığı mesajı veriliyor. Bu videoda, bilgisayar efektlerinin kullanıldığı da çok bariz.

Bunun yanı sıra, Çin karşıtı güçlerden maddi destek alan bazı Batılı düşünce kuruluşları, Xinjiang’daki istihdam durumunu karalamak için sözde “zorla çalıştırma” raporları çıkarttı.

Verilere göre 2014-2019 yılları arasında Xinjiang’da istihdam edilen kişi sayısı yüzde 17,2 artışla 11 milyon 352 bin 400’den 13 milyon 301 bin 200’e yükseldi. Xinjiang’da uygulanan istihdam politikaları hem Çin anayasasına hem de uluslararası çalışma ve insan hakları standartlarına uygunken “zorla çalıştırma” meselesi nereden çıktı?

Ayrıca diğer eyaletlere gidip çalışmak Xinjiang’daki etnik gruplar için yoksulluktan kurtulmanın önemli bir yolu. İstatistiklere göre, diğer eyaletlerde çalışan Xinjianglı işçilerin ortalama yıllık geliri yaklaşık 40 bin yuan. Bu rakam, Xinjianglı işçilerin istihdam edildiği yerlerdeki kişi başına harcanabilir gelir ile temelde aynıdır.

2020 yılında Xinjiang’da kişi başına harcanabilir gelir 2015 yılına kıyasla yüzde 7,2 artarak 6 bin 986 yuan yükseldi. Rakamlar, Xinjiang sakinlerinin ekonomik büyümenin sonuçlarından faydalandığını ve yaşam şartlarının iyileştiğini tamamen ortaya koyuyor. Dolayısıyla başta ABD olmak üzere Çin karşıtı Batılı güçler tarafından ileri sürülen Xinjiang yalanları son derece anlamsız.

Bir Uygur kızı, son günlerde paylaştığı videoda ABD eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Xinjiang’ı karalamaya yönelik iddialarını şu atasözüyle yanıtladı: “Köpek havlasın, deve ilerlemeye devam eder. Asılsız iddiaların hiçbiri Xinjiang’ın müreffeh ve istikrarlı olduğu gerçeğini yok edemez ve Çin’in kalkınmasını durduramaz.”