Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Los Angeles şehrinde yaşayan gazeteci Ediz Tiyanşan, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve ABD gündemindeki gelişmeleri değerlendirdi.

ABD’deki silah şiddetinin bitmek bilmediğini ifade eden Ediz Tiyanşan, en son California’nın San Jose kentinde yaşanan ve 9 kişinin öldürüldüğü silahlı saldırıya dikkat çekti.

Saldırının bölgedeki tren işletmesinin trenlerinin bakımlarının yapıldığı alanda gerçekleştiğini belirten Tiyanşan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Firmanın çalışanlarından biri bu saldırıları düzenledi. Sabahın erken saatlerinde kendi evini kasıtlı bir şekilde yaktıktan sonra bölgeye gidip saldırıyı gerçekleştiriyor. Tam olarak sebebi anlaşılmadı. O firmada çalışan 9 kişi saldırıda hayatını kaybetti ve saldırıyı düzenleyen kişi de orada öldü. Ölümünün nasıl gerçekleştiğiyle ilgili detaylar paylaşılmadı.

Enteresan olan bir başka konu, saldırının sonrasında binaya bombaların yerleştirildiği ihbarı yapıldı. Bu olay San Jose şehrini derinden sarstı. San Jose, Silikon Vadisi’ne yakın insanların şiddete yakın olmadığı bir bölge. Vali de şehir için çok karanlık bir gün olduğunu belirtti. Beyaz Saray’a kadar ulaştı bu saldırı. Beyaz Saray büyük üzüntü duyduklarını belirtti. Bu olayın ABD’deki silah şiddeti salgınının en son örneği olduğunu ifade ettiler. Biden yönetimi, ABD’deki silah şiddetini artık bir salgın olarak görmeye başladılar. ABD’de silah almak çok kolay, Biden’ın çok daha sıkı kanunlar getirmesi gerektiği düşünülüyor.

AMAZON MGM FİLM STÜDYOLARINI SATIN ALDI

Türkiye’de de açılan Amazon, ABD’de çok büyük bir market payına sahip. Amazon’un ABD’deki en önemli film stüdyolarından biri olan MGM stüdyolarını satın alacağı haberi geldi. Bu uzmanlar tarafından çok önemli bir birleşme olarak görülüyor. Amazon hâlihazırda çok büyük bir şirket ve MGM stüdyolarını da 8,45 milyar dolara alacak. Bunun almasının ardında da iki önemli stratejisi var. Amazon’un Netflix’e benzer bir platformu var. ‘Amazon Prime’ adı altında bir internet sitesinden filmler ve diziler yayınlanıyor. Şimdi MGM stüdyolarını almasından sonra Amazon’un film kütüphanesine pek çok klasik film de eklenecek. MGM en eski stüdyolardan biri pek çok film ve dizi de onlara ait.

Amazon bundan önce bu kadar büyük bir maliyetle Whole Foods’u 13 milyar dolara almıştı. Bu satıştan sonraki en yüksek satış da MGM olacak. Satıştan sonra da Amazon, Netflix’e rakip olmayı amaçlıyor. Tam bu önemli duyurunun yanı sıra bir başka duyuru daha aldık. O da Jeff Bezos’un artık Amazon’un CEO’su olmayacağı. Onun yerine Andy Jassy geliyor. Bezos bundan sonra farklı girişimleriyle gündeme gelecek anladığımız kadarıyla. Blue Origin adlı uzay şirketi var, onunla ilgili birtakım çalışmalar yapması bekleniyor. Bezos için temmuz ayından itibaren yenilikler görmeye başlayacağız.”