CGTN / Thomas O. Falk

Brian Pinker’ın AstraZeneca’nın Covid-19 aşısını olan ilk kişi olarak imajı, 2020’nin son çeyreğinde ortaya çıkan şeyi doğruladı; İngiltere’nin aşı yaklaşımı, Avrupa’dakinden önemli ölçüde daha etkili oldu.

Avrupa Birliği (AB), İngiltere’den farklı olarak, Aralık 2020’de AstraZeneca’nın aşısına acil onay verilmesine karşı bilerek karar vermişti. Brüksel acele etmedi ve geçen cuma gününe kadar bekledi. Bu resmi olarak, AB’nin 27 üyesinin çoğunda mevcut olan aşı şüpheciliğiyle mücadele etmesinin bir yoluydu. Nitekim araştırmalar, dünyanın diğer bölgelerine kıyasla bazı AB ülkelerinde aşı olma eğiliminin çok daha az olduğunu göstermektedir.

Küresel olarak, ankete katılan 18 bin 500 kişinin ortalama yüzde 73’ü aşıyı olacaklarını belirtti. AB içinde Fransa’da sadece yüzde 54, İspanya’da yüzde 64, İtalya’da yüzde 65 ve Almanya’da yüzde 69 bu duyguyu paylaşıyor. Brüksel’e göre, kamuoyunda en iyi ihtimalle yüzeysel olarak algılanan bir onaylama süreci, aşıya yönelik isteksizliği daha da artıracaktı.

Ancak AB’nin “tedbir için erteleme” yaklaşımı maliyetli bir değiş tokuş oldu. Brüksel, onay sürecinde ekstra titizlik sergileyerek blok içinde fiyat savaşını önlemek için aşıları ortak güvence altına alma becerisini kısıtlarken, İngiltere geçen ilkbahar ve yaz aylarında küresel pazarda üreticilerle görüşmeler yaptı. İngiltere, ağustos ortasına kadar, AstraZeneca, Pfizer / BioNtech, Valneva, GSK / Sanofi, Novavax ve Johnson & Johnson’s Janssen ile anlaşmalar imzaladı. Hızlı ve başarılı bir aşı uygulamasının temelini attı.

AB, KARAR ALMA SÜRECİNİN SONUÇLARINA KATLANMAK ZORUNDA KALACAK

Bugüne kadarki zıt sonuçlar şaşırtıcı. 7,8 milyondan fazla İngiliz ilk dozunu aldı. Her 100 kişiden 11,2’si aşılanmıştır ki bu, dünyanın en yüksek oranlarından biridir. AB’nin oranı 2,3’tür.

AB için, mart ayı sonunda AstraZeneca’dan beklediği 100 milyon dozun yalnızca dörtte birini alacak olması daha da endişe vericidir. Bu milyonlarca Avrupalının hayatını tehlikeye atabilecek bir durum oluşturuyor. Pfizer’s ve Moderna da AB’ye taahhüt ettiğinden daha az doz verecek. Bu arada AB aşıların erişilebilir olup olmayacağını ve ne zaman erişilebilir olacağını tartışırken, İngiltere, daha fazla insanı aşılamak için birinci ve ikinci doz arasındaki zaman aralığını üç aya uzatmayı düşünerek sınırları daha da zorluyor.

Görünen eksikliklerine rağmen, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, doğru seçimlerin yapıldığı iddiasını sürdürdü; “Bu Avrupa yolunun doğru yol olduğundan kesinlikle eminim ve geriye dönüp bakıldığında bunun kendini kanıtlayacağına inanıyorum.”

Sözleri ve Avrupa’nın aşı statükosu Brexit ile tüm destekçileri için bir reklamdır. İngiltere, Covid-19 kriz yönetimi hakkında eleştirilecek çok şeyi olsa da, 100 bin ölüm neredeyse görmezden gelinemeyecek bir yük, yavaş hareket eden, bürokratik ve korumacı bir AB’den kendini ayırma yeteneğini gösterdi.

AB, karar alma sürecinin sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak. Brüksel’in bu aşı fiyaskosundan doğru dersleri çıkarması beklenebilir ve beklenmelidir. En önemlisi, ilaç sektöründeki oyuncularla gelecekte yapılacak müzakerelerde hızı ve kararlılığı artırmaktır.