Eurostat verilerine göre Çin, ABD’yi tahtından ederek 2020 yılında AB’nin en büyük ortağı Çin oldu. Uzmanlara göre, taraflar arasındaki ticaret hacmi Kapsamlı Yatırım Anlaşması ile daha da genişleyecek.

CRI Türk Dış Haberler Servisi

Avrupa Birliği (AB) istatistik ajansı Eurostat, Çin’in 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) sollayarak AB’nin en büyük ticaret ortağı haline geldiğini duyurdu. Yayımlanan son verilere göre, Çin’in İngiltere hariç 27 üyeli AB ile mal ticaret hacmi 2020’de 586 milyar Euro’ya (710 milyar dolara) ulaştı. AB’nin de geçen yıl Çin’e olan ihracatı 202,5, ithalatı ise 383,5 milyar Euro’yu buldu. Brüksel’in 2020’de ticaret açığı ise bir önceki yıla oranla yüzde 9,9 artarak 1919 milyar Euro oldu.

Eurostat hafta başında yaptığı açıklamada “Çin, 2020 yılında AB’nin ana ortağıydı.  Bu sonuç, ithalat (yüzde 5,6) ve ihracatta (yüzde2,2) artıştan kaynaklanıyordu. AB’nin ABD ile ticareti ise hem ithalatta (yüzde -13,2) hem de ihracatta (yüzde -8,2) önemli bir düşüş kaydetti.” ifadelerini kullandı.

ABD İLE YÜZDE 10’LUK DÜŞÜŞ

Güncel durum itibarıyla AB’nin en büyük ikinci ticaret ortağı olan ABD, AB ile 555 milyar Euro’luk ticaret hacmine sahip. Bu rakam, 2019’daki 617 milyara oranla ticaret hacminde yüzde 10’luk bir düşüş anlamına geliyor.

En son ticaret verilerindeki değişimin arkasında, Çin’in yeni tip koronavirüsü etkili bir şekilde kontrol altına alarak ekonomik faaliyetlerine hızla başlaması yer alıyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) Covid-19 salgını gölgesi altında büyüyen tek ekonominin Çin olduğunu duyurmuştu.

PAZAR ERİŞİMİ DAHA DA ARTACAK

Beijing yönetimi ayrıca, 30 Aralık 2020 tarihinde 27 üyeli AB ile Kapsamlı Yatırım Anlaşması imzalamıştı. AB Parlamentosu tarafından önümüzdeki günlerde imzalanması beklenen anlaşma neticesinde taraflar daha geniş pazar erişimine kavuşacaklar. Singapur merkezli Asya Ticaret Merkezi’nin kurucusu ve yönetici müdürü Deborah Elms, son ticaret verilerinin neden Brüksel’in Kapsamlı Yatırım Anlaşması için ısrar ettiğini aydınlattığını söyledi.

Avrupa Komisyonu’nun resmi sitesi hangi malların Çin ile artan ticaretin bir parçası olduğunu belirtmemekle birlikte, AB’nin Çin’den ana ithalat malzemelerinin endüstriyel, makine, ayakkabı ve giyim olduğu biliniyor. Çin ise AB’den ağırlıklı olarak motorlu taşıtlar, uçaklar ve kimyasallar temin ediyor.

BIDEN ÖNCE YOL TEMİZLİĞİ YAPMAK ZORUNDA

Çin ve AB arasındaki ticaretin zirveye çıkmasını South China Morning Post gazetesine yorumlayan ekonomist Nick Marro, ABD’nin yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ikinciliğe gerilediğine dikkat çekti. Avrupalı otomobil üreticilerinin pazar canlılığı nedeniyle Atlantik hattından Asya’ya kaydığını iddia eden Marro’ya göre, salgın sonrası Washington ve Brüksel arasındaki ticaretin artma olasılığı bulunuyor.

ABD Başkanı Joe Biden, daha önce yaptığı açıklamada Avrupa ile ilişkileri onarma kararlılığını ifade etmişti. Buna karşın pandemi ile mücadele eden Biden aynı zamanda selefi Donald Trump’ın bıraktığı engelleri aşmak zorunda. Eski ABD Başbakanı Donald Trump görev süresi boyunca, Airbus uçakları, Fransız şarapları ve İspanyol zeytinleri dâhil olmak üzere çok sayıda Avrupa menşeli ürüne ek vergi getirmişti.