Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, AB savunma bakanları ile istişareleri doğrultusunda, hazırladığı “Stratejik Pusula” taslağına Mart 2022’deki AB Liderler Zirvesi’ne kadar son halini vereceğini söyledi.

Borrell, AB savunma bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda Birliğin savunma ve güvenlik konularında daha bağımsız hareket edebilmesi hedefine ilişkin çerçeveyi belirleyen “Stratejik Pusula” belgesinin görüşüldüğünü belirten Borrell, belgenin ön sözünde “savaş ve barış arasındaki klasik ayrımın ortadan kalktığını” yazdığını ifade etti.

Borrell, Belarus’tan yönelen tehdidin hibrit tehlikelere iyi bir örnek oluşturduğuna işaret ederek, Stratejik Pusula’nın hızlı eyleme geçme, yatırım yaparak savunma kabiliyetlerini güçlendirme ve başta NATO olmak üzere ortaklıkları kuvvetlendirme gibi boyutları içerdiğini aktardı.

“Avrupa topraklarının savunulması için NATO’ya alternatif yok.” diyen Borrell, söz konusu pusulada zikredilen oluşumların NATO’yu ancak tamamlar nitelikte olacağının altını çizdi.

Borrell, Stratejik Pusula’nın öngördüğü 5 bin kişiden oluşabilecek “hızlı intikal kuvveti”nin farklı durumlara uyum sağlayabilecek şekilde “modüler” olmasını tasarladığını vurgulayarak, bugünkü istişareler doğrultusunda Mart 2022’deki AB Liderler Zirvesi’ne kadar en az iki taslak daha hazırlayacağını ve son halini vereceğini kaydetti.

ABD İLE SAVUNMA İŞ BİRLİĞİ

Borrell, bakanların Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa Savunma Ajansının (EDA) projelerine katılımına imkân verecek idari düzenlemenin görüşülmesi için yetki onayı verdiklerini belirtti.

Yetkinin ABD yönetiminin isteği üzerine verildiğini söyleyen Borrell, bu konuda ABD Savunma Bakanı Lloyd James Austin ile bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi.