Tokyo Olimpiyatları 23 Temmuz’da başlıyor. Dün Yeni Ulusal Stadyum’da açılış töreninin ilk ortak provası düzenlendi. Olimpiyat mekanlarını ziyaret edelim.

MASA TENİSİ MAÇLARI BURADA OYNANACAK

1964 Tokyo Olimpiyatları’ndan kalan kültürel miraslardan biri olan Tokyo Metropolitan Spor Salonu, birçok kez masa tenisi müsabakalarına ev sahipliği yaptı. Bu kez Tokyo Olimpiyatları’nda masa tenisinin 5 altın madalyası buradan çıkacak.

Masa tenisi maçları ve Çin masa tenisi takımının bu mekanla ayrılmaz bir bağı vardır. Burada Çin masa tenisi takımı uluslararası maçlarda 10 altın madalya kazandı.

BADMİNTON STADINDA BİR İLK: TOP DEĞİŞTİRİCİ

2017’de Musashino Ormanı Spor Plazası kullanıma sunuldu. 2018 ve 2019’da düzenlenen Japonya Açık (Badminton) burada gerçekleştirildi.

Stadyumda salgını önleme tedbirleri oldukça yeterli. Sporcuların girişinin her iki yanında dezenfektanlar yerleştirilmiştir.

Badminton arenasında ilk kez top değiştirici göründü. Salgın sırasında sporcular ve hakemler arasındaki teması azaltmak için bu makine çok işe yarayacak.

Maçlar 24 Temmuz’da başlayacak ve 2 Ağustos’ta sona erecek.

YÜZME VE DALIŞTA 45 ALTIN MADALYA BURADA SAHİPLERİNİ BULACAK

Olimpiyat Oyunları için sekiz yeni kalıcı mekandan biri olan Tokyo Su Sporları Merkezi, yüzme, dalış ve senkronize yüzme maçlarını üstlenecek ve en çok altın madalya üreten mekandır. Yüzmede 35 altın, dalışta 8 altın, senkronize yüzde 2 altın olmak üzere toplam 45 altın madalya burada çıkacak.

Tokyo Su Sporları Merkezi geleneksel Japon mimari tasarımını benimser. İnşaat Şubat 2020’de tamamlandı.

Salgın nedeniyle sporcular ile medya arasında yaklaşık 2 metre mesafe olacak.

ÇİN KÜREK TAKIMI 23 TEMMUZ’DA MAÇA ÇIKACAK

Çin kürek takımı 17 Temmuz’da Tokyo’ya ulaştı ve 18 Temmuz’da çeşitli hazırlıklara ve antrenmanlara başladı.

Bu mekan, önceki uluslararası maçların tatlı su mekanları gibi değil, deniz suyu ve tatlı su karışımı bir mekândır. İki tür su karıştırılmış oyun alanının kaldırma kuvveti farklı olduğu için oyun öncesi saha eğitimi büyük önem taşıyor.

23 Temmuz’da Çin takımı kadınlar dörtlü çift küreği ve erkekler ikili çift küreğiyle maçlara katılacak.