Yaklaşık 200 yıllık Tuz Han’da 24 dükkân, toplam 40 yatak kapasiteli 19 otel odası, çok amaçlı salon, sosyal alan ve restoran da yer alacak.

Adıyaman’da 1800’lü yılların başında inşa edilen, uzun yıllar süren kamulaştırma sorununun çözülmesinin ardından restorasyon çalışmalarına başlanan Tuz Hanı, kent turizmine katkı sağlayacak hale getirildi.

Kommagene Krallığı başta olmak üzere birçok medeniyete ev sahipliği yapan Adıyaman’da, turistik değerlerin gelecek kuşaklara aktarılmasına yönelik çalışmalar sürüyor.

Birçok yerli ve yabancı turistin alışveriş yapmak için gezdiği tarihi Oturakçılar Pazarı içerisinde yer alan Tuz Hanı’nda, yaklaşık 15 yıllık kamulaştırma sorununun çözülmesinin ardından 2019 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

Yaklaşık 200 yıllık tarihiyle ziyaretçilerine farklı bir atmosfer sunması hedeflenen handa, otel odaları, resepsiyon, dükkanlar, sosyal faaliyetlerde kullanılmak üzere geniş avlu ve 2 katlı restoran yer alıyor.