“Uygurların bir atasözü vardır: Bir taşı yukarı fırlattığın zaman kafana dikkat et. Adrian Zenz, bir dolandırıcıdır. Gözlerin varken kör taklidi yapma. Sonra kendi attığın kurşunla kendini vurursun.”

Xinjiang’ın Kaşgar kentinden gelen Gülbostan Rozi, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti tarafından dün düzenlenen basın toplantısında, Çin’i defalarca karalamaya kalkışan sözde akademisyen Adrian Zenz’i büyük hoşnutsuzluk içinde yukarıdaki ifadeleri kullanarak yalancılıkla suçladı.

Peki, Adrian Zenz kimdir? 47 yaşındaki Alman akademisyen, Batılı ülkelerde bazı Çin karşıtı güçler tarafından “Xinjiang uzmanı” olarak görülüyor. Aslında Zenz de Xinjiang yalanlarını uyduran kişilerden biri. Son yıllarda Zenz, akademisyen sıfatıyla uluslararası arenada sık sık boy gösteriyor. Ancak gerçek kimliği bazı Batılı medya kuruluşları tarafından çoktan açığa çıkarıldı. Adrian Zenz, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) aşırı sağcı örgütü olan “Komünizm Mağdurları Anma Fonu”nun üyesi ve Çin karşıtı kuruluşların “belkemiği” rolü oynuyor. Bir başka deyişle Çin karşıtlığı, onun geçim kaynağı.     

Verilere göre Adrian Zenz 2018 yılından bu yana Xinjiang’ı karalayan ondan fazla makale ve rapor yayımladı. Xinjiang’la ilgili iddialarda yer verilen “zorla çalıştırma”, “zorla kısırlaştırma” ve “soykırım” gibi çarpıcı ifadelerin hepsini Zenz uydurdu. Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçler bu ifadeleri daha da abartırken, bazı vicdansız medya organları ve Batılı politikacılar da kasıtlı kışkırtma girişimlerinde bulunuyor. Xinjiang’ı tanımayan çok sayıda Batılı, Adrian Zenz’in sözde araştırmalarına aldanıyor. İronik olan şu ki bu sözde Xinjiang uzmanı Çin’e hiç gelmedi.

Xinjiang’daki yetkililer, din görevlileri ve vatandaşlar dün düzenlenen basın toplantısında, Adrian Zenz’in yalanlarına dikkat çekti. Mecit Himit isimli bir Uygur köylü, “Kendi tarlamızda kendi pamuğumuzu topluyoruz, ve kendimiz için para kazanıyoruz. Buna nasıl zorla çalıştırma denir?” diye konuştu.

Zenz’in yalanlarından zarar gören Xinjianglı şirket ve kişiler, kendi imajları ve meşru haklarını korumak için hukuki yollara başvurarak, Zenz ve arkasındaki Çin karşıtı güçlere kesin ceza kesmeyi hedefliyor.