Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) Afganistan’ın ABD’deki varlıklarına uyguladığı dondurma ve tek taraflı yaptırımları derhal kaldırarak, Afgan halkına varlıklarını şartsız bir şekilde iade etme çağrısında bulundu.

Wang, günlük basın toplantısında, ABD’nin Afgan halkına varlıkları şartsız olarak iade etmesini sağlamak amacıyla Global Times tarafından dün başlatılan imza kampanyası hakkında değerlendirmede bulundu.

Wang, imza kampanyasına katılanların sadece 24 saat içinde 200 bini aştığını, bunun ABD’nin Afganistan varlıklarını çalma girişimlerinin halkta nasıl bir öfkeye yol açtığının kanıtı niteliğinde olduğunu vurguladı.

Afganistan sorununu ABD’nin yarattığına işaret eden Wang, “ABD’nin Afganistan’dan sorumsuz bir şekilde askeri birliklerini çekip, felaket ve acıyı masum olan Afgan halkına bırakması Afgan halkının bugün hâlâ ciddi insani krizle karşı karşıya bulunmasına ve bu ülkede çığ gibi büyüyen ciddi açlık ve yoksulluğun yaşanmasına neden oldu.” ifadelerini kullandı.

Wang, kritik bir dönemde, ABD’nin Afgan halkına insani krizi aşmada yardımcı olma sorumluluğunu üstlenme yerine, bu ülkenin varlıklarını bariz bir şekilde yağmaladığını ve Afgan halkının acılarını daha da artırdığını dile getirdi.

Wang, “ABD’nin girişimleri, iddia ettiği ‘kurallar temelinde oluşturulan uluslararası düzenin aslında ABD’nin hegemonik güçlerini savunan düzen olduğunu bir kez daha ortaya çıkardı.” dedi.