Haber: Mehmet Kıvanç

Türkiye’nin Kabil Havaalanı’nı korumaya yönelik girişimlerine Taliban’dan ikinci itiraz geldi. Türk askerinin görevine devam etmesi “kabul edilemez” olarak nitelendi. CRI Türk’e bilgi veren Afganistan Dışişleri Bakanlığından bir diplomat ise ülkede güvenlik durumunun hızla bozulduğunu ve “Taliban’a baskı yapılması gerektiğini” kaydetti.

Türkiye’nin Afganistan’daki askeri misyonu devam ettirme isteğinin ayrıntıları henüz netleşmese de ülkedeki askeri ve siyasi durum her geçen gün daha karmaşık bir hal alıyor. Taliban’ın adım adım başkent Kabil’i kuşattığı ülkede tarafların kanlı bir iç savaşa gitmesini engelleyecek her hangi bir aktör bulunmuyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) koşulsuz olarak çekilme takvimini hayata geçireceği anlaşıldıktan sonra el üstünlüğünü kazanan Taliban, ABD ve NATO ile hareket eden bütün güçlerin çekilmesi konusunda ısrarcı.

TALİBAN’IN İTİRAZLARI SÜRÜYOR 

Taliban, Türkiye’nin Kabil Havalimanı korumasına devam etmesi yönündeki girişimlere itirazlarını sürdürüyor. Voice of Amerika’ya konuşan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, “Eğer yabancı güçler buradaki askeri varlıklarını Kabil Havalimanı’nı korumak adına devam ettirmek istiyorlarsa Afganlar buna müsaade etmeyecekler. Söz konusu ülke Türkiye veya bir başkası olsa da onları işgalci olarak görecekler.” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivian’ın Erdoğan-Biden görüşmesinde Kabil Havalimanı konusunda uzlaşıya varıldığı şeklinde yorumlanan açıklamalarına yanıt veren Taliban sözcüsü, bu durumu “kabul edilemez” bulduklarını Türk diplomatlarla yaptıkları son müzakerelerde muhataplarına söylediklerini belirtti.

Sullivian ise konuyla ilgili, “Liderler, Türkiye’nin Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nın güvenliğinin sağlanmasında öncü bir rol oynayacağına dair açık taahhütte bulundu ve şimdi buna nasıl yapacağımız üzerinde çalışıyoruz.” demişti.

Taliban Sözcüsü Mücahid ayrıca Türkiye ve Amerika’nın ikili ilişkilerini kendi arasında konuşabileceğini ancak iç işleriyle ilgili sadece Afganların söz hakkı olduğunu ve “buna saygı duyulmasını beklediklerini” kaydetti.

NATO Zirvesi’nden önce Reuters’a konuşan bir diğer Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin de “Türkiye 20 yıldır NATO kuvvetlerinin bir parçasıydı. Onlar da Afganistan’dan çekilmeli.” demişti.

AFGANİSTAN KAYNAKLARI: DURUM KÖTÜLEŞİYOR

CRI Türk’ün sorularını yanıtlayan Afganistan Dışişleri Bakanlığından bir kaynak, Türkiye’nin havalimanı teklifine ilişkin şunları söyledi:

“Kabil Havalimanı’nın Türk güçlerince korunması henüz yeterince açıklık kazanmadı. Eğer Türk güçleri Kabil Havalimanı’nı koruyacaksa önce Kabil güvenli olmalı. Zira havalimanı Kabil kentinin ortasında bulunuyor. Kabil güvenli değilken havalimanının korunabilmesi mümkün değil.”

Adının açıklanmasını istemeyen Afgan diplomatik kaynak ayrıca, Pakistan’ın Kabil’e yönelik saldırılarını durdurması için Taliban’a çağrı yapması gerektiğini bunu sağlamak için de ABD ve Türkiye’nin Pakistan’a baskı uygulamasını beklediklerini ifade etti.

Taliban’ı “Afganistan’ın geleceğine ilişkin bir planı yok” diyerek eleştiren Afgan kaynak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Pakistan’ı da Afganistan’a davet eden açıklamalarının ülkede “olumsuz bir hassasiyet” yarattığını söyledi. Kaynak açıklamasını, “Afgan halkı Pakistan’a güvenmiyor.” diyerek noktaladı.